ZOMREL SOVIETSKY AJ ŽIDOVSKÝ "SINATRA"

ZOMREL SOVIETSKY AJ ŽIDOVSKÝ "SINATRA"

 V Moskve sa v nedeľu konal pohreb ruského speváka Josifa Kobzona, ktorý zomrel vo veku 80 rokov na rakovinové ochorenie. Na smútočnom obrade v Moskve sa zúčastnili i ruský prezident Vladimir Putin a ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Obaja najvyšší štátni predstavitelia položili k spevákovej rakve kvety a vyjadrili úprimnú sústrasť jeho manželke. Putin predtým v telegrame, ktorý zverejnil Kremeľ, vyjadril sústrasť i príbuzným zosnulého.

"Prosím, prijmite moju hlbokú sústrasť k obrovskej strate vo vašej rodine, k smrti Josifa Kobzona. Bol to skutočne ľudový umelec, vynikajúca ruská kultúrna osobnosť, človek nesmiernej vnútornej sily, odvahy a dôstojnosti," uviedol Putin v smútočnom telegrame adresovanom pozostalým Josifa Davidoviča Kobzona.

Uznávaný interpret bol nositeľom mnohých vyznamenaní vrátane titulu Ľudový umelec Sovietskeho zväzu. Počas svojej kariéry nahral takmer 3000 skladieb, z ktorých sa najznámejšími stali napríklad "Smugljanka" či "Deň pobedy". Vyučoval na Gnesinovskej štátnej hudobnej škole a Ruskej akadémii divadelného umenia.

V rokoch 2005-2007 viedol výbor Štátnej dumy pre kultúru. Bol taktiež členom rady Federácie židovských obcí v Rusku a organizácie Liga za národné zdravie. V roku 2005 mu diagnostikovali rakovinu.

Kobzona s jeho výrazným barytónom prezývali "sovietsky Sinatra" a jeho repertoár piesní o hrdinských úspechoch sovietskeho ľudu mu dopomohol k tomu, že sa stal jedným z najrešpektovanejších ruských spevákov 20. storočia.

Kobzon bol známy aj pre svoje politické, verejné a charitatívne aktivity. Počas teroristického útoku čečenských islamistov na moskovské divadlo na Dubrovke v roku 2002 riskoval život a vyjednával s únoscami, čo viedlo k prepusteniu ruskej ženy a jej troch detí, ako aj jedného britského občana.

msz