ZOMREL POSLEDNÝ PREŽIVŠÍ ZO SOBIBORU

ZOMREL POSLEDNÝ PREŽIVŠÍ ZO SOBIBORU

Vo veku 96 rokov zomrel Arkadij Vajspapir, jeden z posledných svedkov, ktorí prežili pobyt v nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor na východe Poľska. Vajspapir zomrel už 11. januára v Kyjeve, no informáciu o jeho smrti zverejnili až tento týždeň. 

Vajspapira zajali Nemci, keď slúžil v Červenej armáde a v roku 1943 ho transportovali do Sobibora v okupovanom Poľsku, pretože bol Žid. Bol jedným z mála väznených, ktorí unikli bezprostrednej smrti v plynovej komore a namiesto toho bol poslaný na prácu. 

V októbri 1943 väzni v Sobibore zorganizovali povstanie proti dozorcom a okolo desiatky ich sa im podarilo zabiť. Vajspapir bol jedným z ôsmich organizátorov akcie, na konci ktorej sa podarilo utiecť približne polovici z 600 väzňov. Stovku z nich dolapili takmer okamžite a z ďalších 200, ktorým sa podarilo utiecť ďalej, ich vojnu prežilo len 47, vrátane Vajspapira.

Po povstaní nacisti zostávajúcich väzňov postrieľali a tábor zrovnali so zemou. Od marca 1942 do októbra 1943 bolo v Sobibore zabitých 167 000 ľudí, až na malé výnimky všetko Židov. Vajspapir, ktorý sa narodil na južnej Ukrajine, prišiel počas okupácie o celú rodinu. Po vojne sa oženil a mal dvoch synov. Žil a pracoval na východe Ukrajiny. V roku 1994 odišiel do dôchodku a presťahoval sa do Kyjeva.

msz