ZOMREL MIKE NICHOLS, REŽISÉR "ABSOLVENTA"

ZOMREL MIKE NICHOLS, REŽISÉR "ABSOLVENTA"

Svet prišiel o ďalšieho významného umelca. Mike Nichols, brilantný filmový a divadelný režisér, ktorý ako jeden z veľmi mála ľudí na svete získal všetky prestížne ceny showbiznisu - televíznu  Emmy, hudobnú Grammy, divadelnú Tony aj filmového Oscara - zomrel v stredu vo veku 83 rokov.

Nichols sa narodil ako   Michael Igor Peschkowsky v Berlíne v roku 1931. Jeho rodina utiekla pred nacistami práve včas a usadila sa v New Yorku, kde si zmenila meno a otec rozbehol lekársku prax. Nichols často spomínal, že jediné dve  vety, ktoré pri príchode do Ameriky ako malýc chlapec poznal, boli: "Nehovorím po anglicky" a "Prosím nebozkávajte ma".  
 

Filmy, ktoré Nichols režíroval, sú považované za klenoty kinematografie. Z jeho najslávnejších spomeňme "Kto sa bojí Virginie Woolfovej", "Hlava 22", "Absolvent" (do roly hlavného hrdinu si presadil drobného počerného Dustina Hoffmana, napriek tomu, že hrdina v knižnej preldohe bol vysoký blond krásavec), "Vlk", "Pracujúce dievča", "Na dotyk" , "Vtáčia klietka". 
 

(Koll)