Žilinská župa sa bude angažovať pri údržbe židovských cintorínov

Žilinská župa sa bude angažovať pri údržbe židovských cintorínov

Na území Slovenska sa nachádza viac ako osemsto židovských cintorínov. Sú hmotným dedičstvom po židovských obyvateľoch, ktorí pred vojnou žili roztrúsení po celom Slovensku. Potomkovia zosnulých sa o náhrobné kamene starať nemôžu, prišli totiž o život počas druhej svetovej vojny a vo väčšine prípadov oni svoj náhrobný kameň nikde nemajú.

O židovské cintoríny sa starajú v rámci svojich možností ešte existujúce židovské komunity, obce či dobrovoľníci. Mnohé z nich však chátrajú a stávajú sa obeťami vandalizmu. Dobrá správa však prišla zo severného Slovenska. Na pôde Žilinského samosprávneho kraja podpísala jeho predsedníčka Erika Jurinová Memorandum o podpore a spolupráci s predsedom Židovskej náboženskej obce v Žiline, Pavelom Franklom.

Na území kraja sa nachádza 28 židovských cintorínov, pričom viac ako tretina z nich je v zlom stave. "Cintoríny potrebujú revitalizáciu a náležitú úpravu. Mnohé z nich sú zarastené náletovými drevinami, sú neudržiavané a z niektorých si ľudia dokonca urobili smetiská. Budeme preto apelovať na primátorov a starostov miest a obcí, aby si tieto pietne miesta všímali a patrične sa o ne starali," povedala predsedníčka žilinskej župy.