ŽIDOVSKÍ LÍDRI - REAKCIE NA TEROR V PARÍŽI

ŽIDOVSKÍ LÍDRI - REAKCIE NA TEROR V PARÍŽI
Šokujúci útok na redakciu magazínu Charlie Hebdo dnes otriasol medzinárodným spoločenstvom. Chladnokrvnú masovú vraždu odsúdili vo svojich vyjadreniach politici a osobnosti na celom svete. Z prvých reakcií židovských lídrov vyberáme:
 

Ronald S. Lauder, prezident Svetového židovského kongresu
 “Je to podlý akt teroru namierený na slobodu tlače vo Francúzsku a inde.Tri roky po masakre židovskej školy v  Toulouse a osem mesiacov po  vražednom ataku na židovské múzeum v Bruseli znova čelíme brutálnemu islamistickému teroru v Západnej Európe. Tentokrát bolo terčom médium, ale týka sa to nás všetkých. Nesmieme sa nechať zastrašiť a musíme obhájiť západné hodnoty, vrátane slobody prejavu." 

Roger Cukierman, predseda strešnej organizácie francúzskych Židov (Conseil Représentatif des Institutions juives de France)
"Otrasný útok na francúzsku demokraciu. Musíme pochopiť, že tu ide o otázku života a smrti pre západnú spoločnosť."

Simone Rodan-Benzaquen, riaditeľ parížskej pobočky  American Jewish Committee

"Terorizmus islamistov znova raz udrel v srdci nášho milovaného Francúzska. Ich terčom boli tak tí, ktorí pracovali v časopise, ako aj chvályhodné hodnoty otvorenej, demokratickej spoločnosti, ktorú stelesňovali.”

Moshe Kantor, prezident Euróspkeho židovského kongresu
(vyjadril hlbokú sústrasť rodinám obetí)

"Stojíme solidárne bok po boku s Francúzmi. Toto je vojna proti slobode prejavu." 

Avigdor Lieberman, minister zahraničia Izraela

(vyjadril sústrasť francúzskemu ľudu a vláde)

"Izrael preciťuje bolesť, ktorú aktuálne prežíva Francúzsko. Slobodný svet nesmie ustúpiť teroristom. Západ sa musí spojiť a tak čeliť tomuto nebezpečnestvu."