WIESENTHALOVO CENTRUM - TOP TEN NAJHORŠÍCH ANTISEMITOV ZA ROK 2014

WIESENTHALOVO CENTRUM - TOP TEN NAJHORŠÍCH ANTISEMITOV ZA ROK 2014

Centrum  Simona Wiesenthala v  Los Angeles zverejnilo zoznam desiatich najhorších antisemitských a antiizraelských incidentov roka 2014.  

Na prvom mieste rebríčka "Top Ten Worst Global 2014 Anti-Semitic/Anti-Israel Incidents" je tento rok belgický lekár. Odmietol poskytnúť ošetrenie 90 ročnej Židovke so zlomeným rebrom. Keď syn tejto dámy, Hershey Taffel, zavolal na pohotovostnú nonstop linku a opísal zranenie svojej mamy Berthy Kleinovej, službukonajúci lekár reagoval: "Pošlite ju na pár hodín do Gazy, to ju zbaví všetkých bolestí." Potom telefonát ukončil.

Na druhom mieste sú tento rok jordánski poslanci. Držali v parlamente minútu ticha za palestínskych teroristov, ktorí v novembri 2014 zavraždili štyroch modliacich sa rabínov počas modlitby v západo-jeruzalemskej synagóge. 

Tretie miesto rebríčka Top-ten-antisemitov patrí moslimským zločincom vo Francúzsku. Na parížskom predmestí v decembri 2014 vtrhli do bytu židovskej rodiny, zviazali mladého muža a znásilnili jeho priateľku. 

Šesť z desiatich najhorších antisemitských incidentov roka sa podľa Centra Simona Wiesenthala odohralo v Európe, jeden v Turecku, jeden v  Izraeli/Jordánsku a dva v USA: "2014 bol rokom doteraz nevídaných explózií antisemitskej a antiizraelskej nenávisti. V tomto roku naša Top ten ukazuje, akým všadeprítomným sa stal antisemktizmus všade vo svete." píše sa v sprievodnom texte Centra. 

 

(Koll)