Výstava Poklady židovského múzea v Prešove

Výstava Poklady židovského múzea v Prešove

V bratislavskej synagóge na Heydukovej ulici je sprístupnená unikátna výstava. Jej návštevníci si môžu pozrieť predmety z historicky prvého židovského múzea na Slovensku, ktoré sídlilo v Prešove. V jedinej zachovanej synagóge v Bratislave sú po prvýkrát vystavené staré fotografie, mapy či rôzne dobové dokumenty.

Výstavné predmety, takzvané judaiká, zozbieral staviteľ Eugen Barkány. Každý jeden kúsok, ktorý uvidíte na výstave rozpráva svoj príbeh a prezentuje dobu, v ktorej vznikol. Výstava je o to vzácnejšia, že vzhľadom na historický vývoj bolo mnoho predmetov spájajúcich sa so židovským náboženstvom zničených. Prešovská zbierka obsahovala vyše 1500 predmetov.

"Počas Slovenského štátu bola zbierka skonfiškovaná a len zázrakom prežila holokaust. V rokoch 1952 až 1993 bola deponovaná v Židovskom múzeu v Prahe. Dnes predstavuje cenné historické svedectvo o stratenom svete predkov" povedala o výstave Jana Švantnerová, hlavná kurátorka výstavy a odborníčka na judaiká.

Dnes si môžete pozrieť 70 unikátnych predmetov zo slovenskej histórie židovstva.  Podľa riaditeľa Židovského komunitného múzea Maroša Borského, ktoré výstavu zastrešuje, sa pre tento projekt vytvoril interdisciplinárny tím odborníkov nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska, Rakúska či Izraela.

Medzi najzaujímavejšie exponáty patria  predmety z papiera – napríklad aj vzácne fotografie či tzv. izraeliká, teda objekty istým spôsobom naviazané na Eretz Israel. Výstava  v Židovskom komunitnom múzeu v Bratislave potrvá do 6. októbra 2019.