VÝSTAVA O ZÁCHRANCOVI ŽIDOV A BRATISLAVSKOM PATRIOTOVI A. GRÜNHUTOVI

VÝSTAVA O ZÁCHRANCOVI ŽIDOV A BRATISLAVSKOM PATRIOTOVI A. GRÜNHUTOVI
17/09/2014 (Celý deň)

Reprezentatívna výstava "Aron Grünhut, záchranca Židov, bojovník za ľudské práva a bratislavský patriot" v priestoroch Dvorany MK SR je venovaná neznámemu záchrancovi ľudských životov a strážcovi židovského kultúrneho dedičstva Aronovi Grünhutovi (1895-1974).

Grünhut bol funkcionárom ortodoxnej obce v Bratislave. V roku 1939 zorganizoval ilegálny transport do Palestíny, vďaka ktorému sa zachránilo viac ako 1300 židovských utečencov. Spolupracoval s Nicolasom Wintonom na záchrane židovských detí do Anglicka.

V Bratislave zostal so svojou rodinou aj počas prvých rokov druhej svetovej vojny. Pôsobil v Ústredni Židov a bol aktívny v židovskom odboji. V roku 1943 ho slovenské úrady za jeho odbojovú činnosť zatkli a potom niekoľko mesiacov väznili v Ilave. Neskôr sa mu podarilo utiecť do Maďarska, kde žil pod falošnou identitou.

Po komunistickom prevrate vo februári 1948 sa rodina vysťahovala do Izraela, ani tam Grünhut neprestal so svojimi činorodými organizačnými aktivitami. Spolufinancoval projekt výstavby novej ješivy a synagógy, ktorá dostala názov Pressburg. Nová ješiva pokračuje v tradícii najstaršej bratislavskej židovskej školy, ktorú najviac preslávil rabín Chatam Sofer. V synagóge dal zhotoviť kópiu svätostánku bývalej ortodoxnej synagógy na Zámockej ulici v Bratislave. Pressburg Ješiva a synagóga sú jediné stavby svojho druhu v Izraeli a predstavujú unikátne dedičstvo bratislavského židovstva. So židovskou komunitou v Bratislave Grünhut  udržiaval živé kontakty aj po svojej emigrácii do Izraela a veľmi citlivo vnímal hrubé zásahy štátnej moci do židovskej kultúry. Angažoval sa tiež za obnovu pamätníka Chatama Sofera.

 

Dvorana 17.-29. septembra 2014