VÝROČIE OSLOBODENIA OSVIENČIMU - PORTRÉTY PREŽIVŠÍCH OD FOTOGRAFOV REUTERSU

VÝROČIE OSLOBODENIA OSVIENČIMU - PORTRÉTY PREŽIVŠÍCH OD FOTOGRAFOV REUTERSU

27. januára si pripomenieme 70. výročie dňa, keď  bol oslobodený koncentračný tábor Osvienčim.  Tlačová agentúra Reuters sa rozhodla obete aj  preživších uctiť si pri príležitosti 70. výročia sériou fotografických portrétov, ktoré nepotrebujú skoro žiadny komentár. 

Jacek Nadolny
Jacek Nadolny (Reuters)                                     Jacek Nadolny holds up a wartime photo of his family.Jacek Nadolny drží v rukách fotku svojej rodiny. Dnes má 77 rokov,  jeho registračné číslo bolo 192685. Mal sedem rokov, keď ho spolu s rodinou poslali do Osvienčimu. 

Janina Reklajtis
Janina Reklajtis (Reuters)
Janina Reklajtis, 80, drží svoju vlastnú fotku z čias vojny. Spolu s mamou ju do Osvienčimu poslali, keď mala 12 rokov. Obe sa dočkali oslobodenia. 

Jerzy Ulatowski
Jerzy Ulatowski (Reuters)
Jerzy Ulatowski, 83, mal v čase deportácie  13 rokov. Utiecť z tábora spolu s rodinou sa  mu v januári 1945 podarilo vďaka elektrickému skratu v ostnatých drôtoch, obohnaných okolo areálu. 

 

Maria Stroinska
Maria Stroinska, 82, mala 12 rokov, keď ju spolu so sestrou poslali do tábora v Pruszkowe. Neskôr ju vlakom presunuli do Osvienčimu. 

Danuta Bogdaniuk-Bogucka
Danuta Bogdaniuk-Bogucka (Reuters) 
Do Osvienčimu sa  Danuta Bogdaniuk-Bogucka (rodné meno Kaminska) dostala ako 10 ročná. Dnes má 80. Bola jedným z detí, na ktorých robil  experimenty Dr. Mengele. Po vojne sa jej podarilo dostať k mame, obe zistili, že boli v tábore  Ravensbruck paralelne, bez toho, aby o tom vedeli. 

Laszlo Bernath
Laszlo Bernath (Reuters)       Bernath holds up a picture of his family, who were all killed in the concentration camp during World War Two.

Bernath drží fotku svojej rodiny, je jediným, kto prežil Osvienčim.  Po celú dobu pobytu v tábore netušil o plynových komorách. Dnes má 87 rokov.  Za svoje prežitie vďačí otcovi, ktorý mu po príchode do tábora povedal, aby klamal o svojom velu (Laszlo mal v čase transportu 15)  aby ich od seba neoddelili. 

Halina Brzozowska
Halina Brzozowska (Reuters)
Halina Brzozowska, 82,  bola do Osvienčimu odvedená ako 12 ročná, spolu so svojou 6 ročnou sestrou. 

Jadwiga Bogucka
Jadwiga Bogucka (Reuters)
Jadwiga mala v čase povstania vo varšavskom gete 19 rokov. Dnes má 89 rokov.

 

Viac týchto krásnych portrétov si môžete pozrieť tu:

http://www.buzzfeed.com/jonpremosch/beautiful-and-dramatic-portriats-of-...