VYJADRENIE ÚZ ŽNO K TERORU VO FRANCÚZSKU

VYJADRENIE ÚZ ŽNO K TERORU VO FRANCÚZSKU
 

Vyhlásenie ÚZ ŽNO k aktuálnym udalostiam vo Francúzsku.

 

V stredu 7. januára 2015 sa v Paríži odohral brutálny teroristický útok proti redakcii francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo. Zahynulo pri ňom dvanásť obetí. Následne sa odohral ďalší teroristický útok, ktorého cieľom boli židovskí zákazníci košerného obchodu v parížskej židovskej štvrti. Pri tomto útoku zahynuli štyria rukojemníci a ďalší utrpeli ťažké zranenia. Tieto udalosti sú len posledným ohnivkom dlhej reťaze teroru na pôde európskych krajín.

V tejto situácii chceme v mene slovenskej židovskej komunity vyjadriť svoju solidaritu a spoluúčasť všetkým osobám postihnutým najnovšou vlnou teroristických útokov vo Francúzsku, ale aj na iných miestach našej planéty.

 

Židovská komunita vo Francúzsku je v posledných rokoch neustále vystavená fyzickým útokom a bezhraničnej antisemitskej brutalite, v dôsledku čoho krajinu  v poslednom roku opustil rekordný počet Židov. Teror posledných dní nebol len útokom  na novinárov a Židov, ale na spôsob  západného životného štýlu a pluralizmus.

 

Veríme, že činy moslimských teroristov nepovedú ku kolektivizácii viny a démonizovaniu Moslimov. Týmto preto vyjadrujeme podporu aj všetkým po mieri túžiacim Moslimom.

 

Apelujeme na francúzskych a všetkých európskych politikov, aby nezatvárali oči pred rastúcou vlnou terorizmu, ktorý je takmer vždy spojený s antisemitizmom. Vyzývame na prijatie systémových antiteroristických opatrení, ktoré nebudú len následnou reakciou na násilie, ale budú mať preventívny charakter.

 

 

 

   

 

PrílohaVeľkosť
Súbor protest_uz_zno_pariz.docx14.93 KB