VOĽBY V USA: ÚSPECH MLADÉHO ŽIDOVSKÉHO KONZERVATÍVCA

VOĽBY V USA: ÚSPECH MLADÉHO ŽIDOVSKÉHO KONZERVATÍVCA

Politik Lee Zeldin má 34 rokov a tým pádom nebude len jedným z najmladších senátorov v americkom kongrese. Po jeho tohtotýždňovom volebnom úspechu je advokát z New Yorku aj jediným židovským konzervatívcom  v US kongrese.  

Po prekvapivom letnom volebnom úspechu kandidáta za Tea Party,  Davida Brata, proti republikánovi  Ericovi Cantorovi, stratila konzervatívna strana svojho jediného židovského reprezentanta v kongrese. Teraz má však nástupcu. 34 ročný právnik získal vo svojom rodnom Long Islande demokratické miesto a to s jasnou väčšinou:  58 proti 42 percentám  hlasov. Absolvent politológie a práva pôsobil pred začiatkom svojej úspešnej advokátskej praxe aj v americkej armáde, bol príslušníkom elitnej jednotky   82nd Airborne v Iraku.

Zeldin sa napriek mladému veku už pomerne dlho angažuje v lokálnej politike - miestni voliči ho poznajú a vážia si najmú pre jeho blízkosť k občanom a  odmietavý postoj k byrokracii. Práve tieto kvality mu zrejme zabezpečili jeho presvedčivé víťazstvo.

Až v januári   2015 zasadne do svojho kresla v kongrese, nebude tento ženatý otec dvoch detí zriedkavým úkazom len pre svoje židovstvo: republikáni sú na celom severovýchode USA aj naďalej len slabo zastúpení.

Tzv. kongresové voľby prebehli 4. novembra. Američania si volili  nové zloženie Snemovne reprezentantov a tretinu Senátu.