VEĽVYSLANEC ZVI AVINER VAPNI O SITUÁCII V IZRAELI

VEĽVYSLANEC ZVI AVINER VAPNI O SITUÁCII V IZRAELI

Jediným riešením izraelsko-palestínskeho konfliktu sú priame rokovania bez toho, aby si jedna strana vopred kládla podmienky, uviedol to veľvyslanec štátu Izrael v Slovenskej republike Zvi Aviner Vapni. Reagoval tak na otázku v dôsledku vyjadrenia palestínskej veľvyslankyne Amal Ďžadúovej, ktorá pripúšťa iba riešenie na princípe dvoch štátov. Teda založené na vymedzených hraniciach z roku 1967 s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu.  

"Nanešťastie, palestínske vedenie sa zdráha pristúpiť k priamym rokovaniam a domnieva sa, že môže tlačiť na Izrael cez medzinárodné organizácie, ako je OSN. To ale nie je spôsob, akým sa dá dosiahnuť dohoda. Iba priame rokovania umožnia obom stranám nájsť riešenie. Izrael sa už veľakrát vyjadril, že akceptuje dvojštátne riešenie, ale iba ako výsledok priamych rokovaní," konštatoval izraelský veľvyslanec. 

Zvi Aviner Vapni očakáva od palestínskej politickej reprezentácie, že pristúpi k rokovaciemu stolu bez toho, aby si dopredu kládlo podmienky vyjednávania. "Tiež od nej očakávam, že prestane podporovať vzdelávanie v školách, ktoré označuje teroristov odsúdených za vraždy nevinných civilistov, za hrdinov. Očakávam, že prestane financovať odsúdených teroristov, ktorí majú na rukách krv, a očakávam, že uzná právo židovského štátu na existenciu vedľa ich budúceho palestínskeho štátu," dodal veľvyslanec. 

 Na otázku, aké ústretové kroky je pripravený ponúknuť Izrael na riešenie dlhotrvajúceho konfliktu, veľvyslanec odpovedal, že na denno-dennej báze sa jeho krajina usiluje zlepšiť život Palestínčanov v Judei a Šomrone, tiež v Gaze. "Nedávno bol schválený nový regionálny rozvojový program, ktorý vo väčšej miere umožňuje nákladným vozidlám, aby privážali zásoby s potravinami do Gazy," konštatoval.

Zároveň zdôraznil, že je veľmi náročné dosiahnuť pokrok v riešení konfliktu pre neochotu z palestínskej strany zúčastniť sa priamych rokovaní a "negatívnej kampani, ktorú vedie proti Izraelu v medzinárodných organizáciách".

Podľa veľvyslanca americký prezident Donald Trump tým, že v decembri uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, uznal realitu, že Jeruzalem bol vždy hlavným mestom Izraela. "Ako každá iná krajina, aj Izrael má právo určiť si svoje hlavné mesto. Všetci svetoví lídri, ktorí navštívili Izrael, prišli do Jeruzalema, aby sa stretli s izraelským prezidentom, predsedom vlády a ostatnými politickými činiteľmi. Vyhlásenie prezidenta Trumpa nijako nebráni budúcim vyjednávaniam. Prezident Trump sa nezmienil o tom, ako budú vyzerať budúce hranice. To je otázka bilaterálnych rokovaní," uzavrel izraelský veľvyslanec pričom odporučil každému, aby si prečítal celý text prezidentovho vyhlásenia pred tým, ako sa prikloní k niektorým prekrúteným vysvetleniam v médiách. 

msz