VEĽKÁ DEMONŠTRÁCIA PROTI ANTISEMITIZMU V PARÍŽI

VEĽKÁ DEMONŠTRÁCIA PROTI ANTISEMITIZMU V PARÍŽI

Na parížskom predmestí Creteil, kde minulý týždeň došlo k brutálnemu antisemitskému zločinu, sa v túto nedeľu konala veľká demonštrácia proti nenávisti.
 

Prehovoril na nej aj francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve, ktorý vo svojom prejave označil boj proti antisemitizmu za "celonárodnú záležitosť". Demonštrácia sa konala presne v tej štvrti, kde 1. decembra došlo k naplánovanému aktu nenávisti voči jednej židovskej rodine: trojica mladých mužov zazvonila na dverách bytu, v ktorom sa v tej chvíli  nachádzal len 21 ročný syn a jeho priateľka. Počas hodiny trvajúceho prepadu jeden zo zločincov znásilnil 19 ročnú dievčinu, zatiaľ čo ďalší strážil jej  priateľa a tretí s ich bankomatovými kartami vyberal peniaze v neďalekom bankomate. Po hodine odišli z bytu so všetkými cennosťami, počítačom, elektronikou.

"Boj proti antisemitizmu musíme povýšiť na celonárodnú záležitosť tým, že vyzveme všetky postihnuté grémiá a organizácie k spolupráci. Republika vás bude všetkými prostriedkami ochraňovať, pretože bez vás nie sme republikou " povedal minister vnútra.

Roger Cukieman, predseda  CRIF, strešnej židovskej organizácie vo Francúzsku, vo svojej reči povedal, že Židia v krajine majú strach. "Nastala zmena. Už to nie sú len grafiti a malé incidenty, teraz sú to hrozby smrťou. Takto to nemôže ísť ďalej."

Čísla z Francúzska sú naozaj tragické. Od 1. januára do  31. júla registruje SPCJ, bezpečnostná služba židovských komunít vo Francúzsku, presne 527 antisemitských útokov. V tom istom čase v roku 2013 to bolo zhruba o polovicu menej, 276.

(Koll)

VEĽKÁ DEMONŠTRÁCIA PROTI ANTISEMITIZMU V PARÍŽI
VEĽKÁ DEMONŠTRÁCIA PROTI ANTISEMITIZMU V PARÍŽI