V TALIANSKU MAJÚ TELEFÓNNU LINKU PROTI ANTISEMITIZMU

V TALIANSKU MAJÚ TELEFÓNNU LINKU PROTI ANTISEMITIZMU

Líder talianskej židovskej komunity oznámil nové opatrenie, ktoré má pomôcť pri zvládaní antisemitských incidentov posledných týždňov: telefonickú linku pomoci. 

Tzv. "Anti-Semitism Antenna" bude prístupná cez telefón ale aj cez internet a je určená pre židovské obete antisemitských útokov ako aj pre nežidovských svedkov a okoloidúcich. Pre noviny Haaretz to opísal   predseda strešnej organizácie talianskych Židov, Renzo Gattegna.

“Cieľom iniciatívy je limitovať akúkoľvek hrozbu nenávisti či diskriminácie. Je to konkrétna snaha smerom k blahu komunity, potrebná najmä teraz, keď sa v najvyspelejších demokratických spoločnostiach vracajú na scénu staré predsudky.”  

 Ľudia budú môcť nahlásiť akýkoľvek antisemitský incident a to tým, že zavolajú na telefónne číslo alebo vyplnia online formulár. Každé varovanie bude preverené, archivované a použité na analýzu antisemitských incidentov. Obetiam bude poskytnutá pomoc/konzultácia.

Americké židovské médiá konštatujú, že ide o zaujímavý indikátor súčasnej klímy v západnej Európe. Podľa nich je smutné, že komunity sa nesnažia zastaviť incidenty v zárodku, ale sú nútené hľadať čo najúčinnejšie   cesty, ako uľahčiť obetiam a svedkom ich nahlasovanie a dovolanie sa pomoci.

 (Koll)