V PRAHE ROKOVAL SVETOVÝ ŽIDOVSKÝ KONGRES

V PRAHE ROKOVAL SVETOVÝ ŽIDOVSKÝ KONGRES

Výkonný výbor Svetového židovského kongresu (WJC) sa v utorok stretol v Prahe. Na výročnom zasadnutí jeho členovia diskutovali  o naliehavých otázkach, ktorým čelia ich komunity po celom svete, vrátane rastúceho antisemitizmu a pravicového, či ľavicového extrémizmu. Slovenskú komunitu zastupoval predseda ÚZŽNO Igor Rintel.

"Je málo krajín, ktoré majú dlhšiu históriu podpory židovskému ľudu a Izraelu ako Česko a preto sme sa rozhodli usporiadať stretnutie v Prahe," povedal prezident WJC Ronald S. Lauder V mimoriadnej diskusii, ktorú moderovala predsedníčka Zväzu talianskych židovských obcí Noemi Di Segni, európski židovskí lídri hovorili o skúsenostiach s bojom proti antisemitizmu.

"Sme svedkami globálneho procesu radikalizácie a vzostupu trojuholníka extrémnych ideológií: úplne vpravo, ďaleko vľavo a radikálneho islamu," povedal prezident Európskeho židovského kongresu a viceprezident WJC Moshe Kantor.

Tieto zoskupenia majú úplne protichodné názory, no všetky spája jedno - nenávisť proti Židom.

"Antisemitizmus je jedinečný svojou trvanlivosťou a prispôsobivosťou. Rovnako ako choroba, ktorá sa transformuje sa, aby zabezpečila jej prežitie z generácie na generáciu," dodal komisár WJC pre antisemitizmus Julius Meinl.

Český premiér Andrej Babiš povedal, že je pyšný na to, že české židovské komunity sú opäť silné živé. Praha bola vždy bola vždy mestom nielen Čechov a Nemcov, ale aj Židov, ktorí tu žili už stáročia.

msz

 

V PRAHE ROKOVAL SVETOVÝ ŽIDOVSKÝ KONGRES
V PRAHE ROKOVAL SVETOVÝ ŽIDOVSKÝ KONGRES