V KARLOVÝCH VAROCH ZVÍŤAZIL O MASAKRE ŽIDOV V RUMUNSKU

V KARLOVÝCH VAROCH ZVÍŤAZIL O MASAKRE ŽIDOV V RUMUNSKU

Slávnostným odovzdávaním cien sa v sobotu večer skončil 53. ročník tradičného medzinárodného filmového festivalu v západočeskom kúpeľnom meste Karlove Vary.

V hlavnej súťaži karlovarského festivalu zvíťazil koprodukčný film s českou účasťou "Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari". Natočil ho rumunský režisér Radu Jude, ktorý zaň na záverečnom ceremoniáli v hoteli Thermal prevzal Krištáľový glóbus.

Emotívny film približuje etnický masaker spáchaný rumunskou armádou na východnom fronte v roku 1941. Trailer nájdete TU! 

Židovská a izraelská stopa však ešte nekončí. Za najlepšiu herečku porota zvolila Mercedes Moranovú z Argentíny za výkon vo filme Cesta do Florianopolis, ktorý získal aj Veľkú cenu poroty. Film sleduje brazílsku dovolenku manželov po rozchode, ktorí napriek tomu vezmú svojich dospievajúcich potomkov na spoločný výlet. Režisérka Ana Katzová svoj príbeh opisuje ako "liečebnú plavbu", ktorá môže zahojiť rany a obnoviť sny.

Medzi mužmi bol ako najlepší herec ocenený Izraelčan Moše Folkenflik za film Geul, ktorý skúma, ako sa znáša židovská viera s rockovou muzikou. V snahe zarobiť na liečbu svojej dcéry obnoví otec kapelu, ktorú opustil, keď prijal chasidské pravidlá. "Hľadáme spôsob, ako skombinovať protiklady, náboženstva a umenia," povedal jeden z režisérov Josi Madmoni, ktorý vo Varoch vyhral pred siedmimi rokmi s filmom Reštaurátor.

msz