V BRATISLAVE SA ČÍTALI MENÁ OBETÍ HOLOKAUSTU

V BRATISLAVE SA ČÍTALI MENÁ OBETÍ HOLOKAUSTU

V Bratislave sa minulý štvrtok v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia konal slávnostný koncert. Otvoril ho Pavol Mešťan, riaditeľ Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry, ktoré podujatie organizovalo. Pozvanie prijal i minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD). 

  "Ono sa hovorí, že na tragédiu, akou holokaust bol, nesmieme zabúdať. Ja si myslím, že situácia aj na Slovensku a aj vo svete je taká, že okrem nezabúdania musíme byť aj veľmi vnímaví, možno aj k najmenším prejavom takých javov, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť aj k strašným tragédiám," uviedol minister kultúry.

Podľa neho je dôležité prostredníctvom holokaustu nielen nezabúdať, ale neustále mať ten odkaz na pamäti a byť vnímavý. Je potrebné, aby sa už v zárodku odsúdili prejavy neznášanlivosti. "Samozrejme, že vnímame, myslím si, viacerí to, že niečo také sa aj na Slovensku deje, ale som presvedčený, že si to uvedomujeme a že to nemá šancu prerásť do takej polohy, aby sme zažívali takú tragédiu, akou bol holokaust," dodal Maďarič.

Hlavnými účinkujúcimi boli Ján Berky Mrenica mladší a jeho orchester so sólistkou Janou Orlickou a Ervínom Schönhauserom, ktorí zahrali a zaspievali na počesť obetí známe židovské a rómske piesne. Počas druhej svetovej vojny prišlo o život viac ako šesť miliónov Židov a 300.000 Rómov.  

Obete holokaustu si v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava uctili i pietnym aktom čítania ich mien. Tradícia vznikla ešte v roku 2009. Iniciátormi podujatia sú novinárka Ľuba Lesná a výtvarník Ján Kodoň, ktorí nadviazali na nápad zo zahraničia. Tento rok mená z deviateho a jedenásteho transportu, ktoré smerovali z Trnavy a Nitry do Lublinu, čítali napríklad herečka Zita Furková, Zuzana Kronerová, Lujza Schrameková Garajová či izraelský veľvyslanec Zvi Aviner Vapni.

Na Slovensku sa zachovalo 5700 mien z deportačných zoznamov z roku 1942. Takzvaná druhá vlna deportácií, ktorá sa spustila po Slovenskom národnom povstaní v lete 1944, nie je zadokumentovaná. 

Pietny akt sa tento rok uskutočnil vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja, Magistrátu hlavného mesta Bratislavy, Dokumentačného strediska holokaustu, Židovskej náboženskej obce Bratislava a Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem. 

msz