V BERLÍNE ZBILI MLADÉHO IZRAELČANA - OHRADIL SA PROTI ANTISEMITSKÝM POPEVKOM

V BERLÍNE ZBILI MLADÉHO IZRAELČANA  - OHRADIL SA PROTI ANTISEMITSKÝM POPEVKOM

Rok 2015 sa pre mladého Izraelčana menom Shahak Shapira začal v Berlíne brutálnou antisemitskou bitkou. 26 ročného mladíka, ktorý trvalo žije v Berlíne, zbila skupina mužov. Našťastie sa mu ich podarilo natočiť na mobilný telefón. Záznam už má polícia a snaží sa útočníkov identifikovať.

K útoku došlo 1. januára na zastávke metra v berlínskej štvrti  Kreuzberg. Shapira s ostatnými cestujúcimi sledoval, ako sedem arabsky a nemecky hovoriacich mužov vyspevuje antisemitské piesne. Shapira  ich spolu s dvoma nemeckými cestujúcimi požiadal, aby prestali. Žiadosť odignorovali, preto vytiahol telefón a začal ich nahrávať. Keď vystupoval z vagónu, prikázali mu, aby záznam zmazal. Odmietol a tak naň začali pľuť, zvalili ho na zem, kopali doň a udierali mu do hlavy. Svedkovia privolali bezpečnostnú službu metra, keď však dorazila, útočníci zmizli. Polícia najprv nechcela uznať, že išlo o napadnutie v dôsledku rasovej nenávisti.

Shahak Shapira je vnukom izraelského atléta Amitzura Shapira, ktorého spolu s ďalšími desiatimi izraelskými športovcami v roku 1972 počas Olympijských hier v Mníchove zavraždili palestínski teroristi.

Shahak, o ktorého prípade intenzívne informujú médiá na celom svete, sa pred pár hodinami cez svoju facebookovú stránku ohlásil verejným statusom, v ktorom píše, že je v poriadku a ľudia sa oň nemusia báť. Zverejnil aj dojemný odkaz od arabského mladíka zo Sýrie, ktorý sa o útoku dočítal v médiách a cez Facebook sa mu chcel v mene všetkých mierumilovných moslimov symbolicky ospravedlniť (foto pod článkom).

(Koll)

 

V BERLÍNE ZBILI MLADÉHO IZRAELČANA  - OHRADIL SA PROTI ANTISEMITSKÝM POPEVKOM