ÚZ ŽNO V KORZÁRI O OPRAVE CINTORÍNA V HNIEZDNOM

ÚZ ŽNO V KORZÁRI O OPRAVE CINTORÍNA V HNIEZDNOM

V Hniezdnom opravili židovský cintorín

[korzar.sme.sk; 14/08/2014; Spravodajstvo - lubovna; Eleonóra Olšavská] 

HNIEZDNE. Krovím roky zarastený cintorín v obci Hniezdne sa spoločne rozhodli vyčistiť židovská obec a obec Hniezdne za pomoci súkromnej spoločnosti.

"Po celom Slovensku máme v správe viac ako 750 cintorínov, žiaľ, nemáme peniaze na údržbu všetkých," komentoval situáciu Martin Kornfeld z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (ÚZŽNO).

Vo februári a v marci v obci začali pracovať na sprístupnení cintorína. Vyrezali prístupovú cestu, celý cintorín vyčistili od krovia.

V júni po silných dažďoch niektoré zvalené náhrobné kamene museli postaviť a opraviť.

Zároveň sa osadila pamätná tabula na ceste k cintorínu s historickými dobovými fotografiami židovských občanov a označili sa nehnuteľnosti , ktoré v mestečku v minulosti boli.

Oprava za tritisíc eur

Pri úpravách pomáhali aktivační pracovníci, ktorí robili pomocné práce. Rezanie motorovými pílami a murovanie kamenného oplotenia zverili odborníkom. Oprava stála okolo 3 000 eur.

"Naša úloha v oprave cintorína bola minimálna, skôr bola naša pomoc odborného charakteru, robili sme supervíziu toho, čo sa smie, s čím sa smie hýbať na cintoríne a s čím nie," objasnil Kornfeld prínos UZŽNO.

Starosta obce Viktor Selep (HZDS) povedal: "Ak budú možnosti zapojiť sa do nejakých výziev na využitie fondov, chceli by sme z nich získať peniaze na opravu oplotenia cintorína."