TROLLOVIA NA DISKUSIÁCH A PORUCHY OSOBNOSTI

TROLLOVIA NA DISKUSIÁCH A PORUCHY OSOBNOSTI

Rýpaví ľudia na diskusných fórach a sociálnych sieťach patria ku "koloritu" internetového vesmíru. Ich zraňujúce komentáre im vyslúžili prezývku: trollovia. Kto vlastne sú trollovia a prečo robia to, čo robia? Konečne máme fundované  vysvetlenie od vedcov.

Trollovia majú za cieľ "rozhodiť" vás. Zjavia sa na diskusnom fóre a aby ostatných vyprovokovali, sú schopní všetkého - budú klamať, preháňať, urážať. 

Štúdia publikovaná v  aktuálnom vydaní odborného časopisu  "Personality and Individual Differences" teraz potvrdzuje to, čo všetci už dávno tušíme: internetoví trollovia sú narušení ľudia a nemá zmysel na nich reagovať.

Kanadskí vedci sa rozhodli zistiť, čo za ľudí sú vlastne trollovia. Do dvoch výskumov zapojili dokopy 1 200 ľudí. Každý subjekt vyplnil dotazník, týkajúci sa jeho správania na webe, najmä však zodpovedali otázky o tom, ako zvyknú diskutovať/komentovať v diskusiách a na sociálnych sieťach. Vedci hľadali dôkaz, ktorý by spojil trolling s narcistickou poruchou osobnosti, machiavelianizmom, psychopatiou a sadizmom.  

Zistili, že všetky tieto črty sa objavovali najmä u tých ľudí, ktorí v dotazníku uviedli, že na internete radi trávia čas zraňnujúcim rýpaním do iných - trollovaním. 

Autori štúdie uvádzajú:

"... spojenie medzi sadizmom a  GAIT (Global Assessment of Internet Trolling - Celkové hodnotenie internetového trollingu) bolo také silné, že môžeme konštatovať, že internetoví trollovia sú prototypickými sadistami."

Inými slovami: trollovia majú pôžitok z utrpenia ľudí. Svoje komentáre píšu s cieľom vychutnať si psychologickú bolesť tých druhých.

 Ako pokračujú autori štúdie:
"Tak trollovia, ako aj sadisti cítia pôžitok, ak spôsobia úzkosť iným. Sadisti sa jednoducho chcú zabávať... a internet je ich ihriskom!" 

Preto, ak sa najbližšie na internete stretnete s trollom, je dobré pripomenúť si, že vaše utrpenie mu lahodí. A preto je najlepšie ignorovať  a nereagovať. 

Podľa Psychology Today spracovala Lucia Kollárová