TITUL SPRAVODLIVÍ MEDZI NÁRODMI UDELILI ĎALŠÍM SLOVÁKOM (+PREJAVY)

TITUL SPRAVODLIVÍ MEDZI NÁRODMI UDELILI ĎALŠÍM SLOVÁKOM (+PREJAVY)
V Bratislave včera štát Izrael udelil ďalším desiatim Slovákom vyznamenanie Spravodliví medzi národmi. Do zoznamu mien ľudí, ktorí v najťžaších časoch preukázali obrovskú statočnosť a dobrotu, tak boli teraz zaradené aj mená Františka a Kataríny Sedláčekovcov, Imricha Kršáka, Alžbety a Arpáda Hajduovcov, Márie a Jozefa Kustrovcov, Júlie a Lukáča Brnovcov a  Magdalény Slamkovej.
 

Tak ako po každý rok, aj tentokrát išlo o slávnostnú udalosť, bohatú na emotívne momenty.
 
S prejavmi vystúpili veľvyslanec štátu Izrael v SR, Alexander Ben Zvi, prezident SR Andrej Kiska, predseda ÚZ ŽNO, Igor Rintel a profesor MUDr. Pavel Traubner.  Hrdinské príbehy záchrany prečítali známi slovenskí herci, napríklad Richard Stanke, Emília Vášáryová, Ivan Šándor, Ivana Kuxová  či Zuzana Porubjaková.

V prílohe pod článkom nájdete ako súbor na stiahnutie sprievodnú brožúrku k podujatiu.

 

Prejav predsedu ÚZ ŽNO, Igora Rintela:

Dovoľte mi hneď na úvod zacitovať z prejavu, ktorý včera na pražskom hrade pri príležitosti 70. Výročia oslobodenia Osvienčimu predniesol český prezident Zeman.

„Nečiňme si iluze, že mezinárodní terorismus je několik špatně vyzbrojených a vycvičených skupinek. Mezinárodní terorismus je celosvětová, organizovaná a rozrůstající se síť a proti mezinárodnímu terorismu nelze bojovat pouze na úrovni národních států a nelze proti němu bojovat pouze někdy poněkud pokryteckými demonstracemi a verbálními protesty.“

Český prezident v tomto výroku pár slovami vystihol v čom je asi najzásadnejší problém súčasnej medzinárodnej politiky a medzinárodnej bezpečnosti. Vyjednávame so zlom. Ak v tom budeme pokračovať, úplne nám prerastie cez hlavu.
 
Zlo má veľa tvárí a tá, ktorú nám ukazuje v týchto dňoch, má obzvlášť hroznú podobu. Dokonale organizovaný terorizmus zhmotnený skupinou ISIS sa stále viac stáva našou nočnou morou.  

Dnes sme tu preto, aby sme si uctili pamiatku tých, ktorí v konfrontácii s inou nočnou morou, v totálne beznádejnej situácii  mysleli na iných viac, ako na seba. Pretože pomôcť počas druhej svetovej vojny v slovenskom fašistickom štáte Židovi, ukrývať ho, znamenalo v prípade odhalenia rozsudok smrti. V mene slovenskej židovskej komunity sa skláňam  pred silou, veľkosťou a láskavosťou ľudí, ktorí boli niečoho tak absolútne nesebeckého schopní. Ich skutok, to je číre dobro vo svojej kryštalickej podobe. A nesmie byť zabudnuté.

To, čo mnohokrát spája skutočných hrdinov, je skromnosť. Príznačné je to najmä v prípade nežidovských záchrancov z čias holokaustu. Väčšina z nich nepovažovala svoj skutok za ničím výnimočný, hodný zmienky či nebodaj hrdinský.  Potomkovia týchto hrdinov mi určite dajú za pravdu, že  mnohí z nich za života odmietali hovoriť o udalostiach z vojny, priečilo sa im chváliť sa niečím, čo oni považovali za automatické, úplne prirodzené.  Príbehy ich humánnosti  sa často dostali na svetlo sveta úplnou náhodou.

Nedávajú nám tak len lekciu zo statočnosti, ale najmä lekciu z pokory.
       
Na začiatku som spomenul hrozivú tvár medzinárodného terorizmu. Nikdy by som si nemyslel, že to niekedy budem musieť povedať, ale: toto sú pre   Židov  v Európe  ťažké časy. Viac ako kedykoľvek za posledné desaťročia sú najmä západoeurópski Židia permanentne ohrozovaní na životoch. V moderných, kozmopolitných metropolách ako Brusel, Paríž  či Berlín sú za bieleho dňa napádaní vraždení, znásilňovaní,  bití iba preto, že sú Židia.  
 

Viac ako kedykoľvek predtým dnes my,  druhá a tretia generácia  Židov po šoa, potrebujeme vedieť, že nie sme sami. Preto  má toto slávnostné podujatie dnes ešte špeciálnejšiu príchuť, než po uplynulé roky...

Muži a ženy, ktorí dnes pribudnú do toho najelitnejšieho možného klubu, aký existuje, do rodiny Spravodlivých medzi národmi,  neodvracali zrak tak, ako ostatní. 
 
Stretnutie s vami, milí rodinní príslušníci a potomkovia Spravodlivých medzi národmi, je  pre nás vždy krásnym zážitkom a oslavou.  Verím, že vy ako ich potomkovia ste nositeľmi odkazu toho najlepšieho, čo v človeku je.

Dámy a páni, zlo,  ako som na začiatku spomínal, má veľa tvárí a chvíľami sa nám môže javiť, že je od nás bezpečne ďaleko. Lenže to, že je od nás ďaleko, naozaj neznamená, že sa nás netýka. Asi nikto to zatiaľ nevystihol krajšie ako pastor Martin Niemöller vo svojom slávnom verši: 

Keď nacisti prišli po komunistov, mlčal som; nebol som predsa komunista.
Keď prišli po odborárov, mlčal som; nebol som predsa odborár.
Keď prišli po židov, mlčal som; nebol som predsa žid.
Keď prišli po mňa, nebolo už nikoho, kto by mohol protestovať.

 

 

Prejav čestného predsedu ÚZ ŽNO na Slovensku, profesora Pavla Traubnera:

Slovutný pán prezident, vážený pán predseda NR SR, excelencia veľvyslanec štátu Izrael, vážení prítomní,ale najmä drahí záchrancovia židovských spoluobčanov, vyznamenaní medailou Yad Vashem - Spravodlivi medzi národmi!Dovoľte mi prosím, ako čestnému predsedovi UZ ŽNO a najmä jednému z preživších  holokaustu, vďaka rovnako hrdinským a čestným občanom akými ste boli a i dnes ste Vy, vyznamenaní.

Je mimoriadne symbolické, že Vaše ocenenie sa  koná v dňoch, kedy si pripomíname 70.výročie oslobodenia najväčšej továrne na smrť v obdobi 2.svetovej vojny, Oswiencimu, kde zahynuli milióny ľudí, najma židov, ale i iných rovnako nevinných obetí - Rómov, homosexuálov, komunistov, kňazov. Súčasne sa však tento akt koná i v období, kedy v Európe, ale i v ostatnom svete narastá opäť antisemitizmus, ale i iný deficit tolerancie, vzájomnej úcty a zachovania ľudskosti. Príkladom je nielen ťažko riešiteľný  konflikt na Blízkom východe, kde v tejto oblasti najdemokratickejší štát Izrael je permanentne napádaný v snahe zlikvidovať jeho existenciu a zrealizovať sen jeho nepriateľov -  zahnať ho do mora. Naša viera je však dosť silná, a nepochybujeme, že sa im to nikdy nepodarí. Veď tam žijú mnohí potomkovia Vašimi predkami zachránených slovenských Židov a i preto svet, labilná Európa, ale hlavne samotný Izrael nič také nemôze dopustiť.

A netýka sa to len Izraela, žijeme v ovzduší vražedných atentátov vo Francúzsku, rovnako brutálnej likvidácie tisícov kresťanov v Nigérii a podobných akcií v celom svete, organizovaných pod rúškom náboženskej neznášanlivosti. O to viac si musíme vážiť Vás, záchrancovia a Vašich predkov, ktorí ohrozením  s nasadením vlastného  života zachraňovali  nevinných židovských spoluobčanov. Za to Vám patrí nielen toto vyznamenanie, ale i hlboká úcta a vďaka. Skláňam sa pred  Vami a  ďakujem Vám a prajem Vám najma veľa zdravia.

Ad mea vesrim sana

 

PrílohaVeľkosť
PDF icon ratn_brozurka.pdf1.21 MB