SVETOVÉ CYKLISTISKÉ PRETEKY SA ZAČÍNAJÚ V IZRAELI

SVETOVÉ CYKLISTISKÉ PRETEKY SA ZAČÍNAJÚ V IZRAELI

Prvé podujatie cyklistickej Grand Tour Giro dˇItalia štartuje v piatok 4. mája časovkou na 9,7 km v Jeruzaleme, ale logistická operácia s tým spojená sa začala už v posledný aprílový deň.

V pondelok nabralo z Talianska smer Izrael nákladné lietadlo Boeing 747, ktorý prenesie do dejiska štartu pretekov cyklistickú výbavu vrátane bicyklov pre všetkých zúčastnených 22 tímov.

Väčšina pretekárov a členov realizačných tímov sa do Svätej zeme letecky presunula v utorok podvečer. Okrem časovky aj ďalšie dve etapy Giro d'Italia 2018 povedú izraelským územím s cieľovými mestami Tel Aviv a Eilat. Ide o prevratné rozhodnutie organizátorov, vôbec prvýkrát sa stane, že časť pretekov prestížnej Grand Tour (Giro d'Italia, Tour de France, Vuelta) sa presunie mimo Európu.

Do Izraela sa na palube lietadla presunulo 880 bicyklov a dovedna 2700 kolies. Každý zo 175 účastníkov bude mať k dispozícii približne 5 bicyklov, tri na cestu a dva časovkové špeciály. Podľa organizátorov je to najväčšia logistická operácia vo vyše storočnej histórii.

To všetko čaká už v nedeľu 2000 km vzdialená letecká cesta späť do Talianska, konkrétne na Sicíliu, kde bude pokračovať Giro d'Italia ďalšími etapami. Na tento účel organizátori vyčlenia štyri charterové lety tak, aby sa po pondelkovom dni voľna už v utorok 8. mája mohlo pokračovať 4. etapou z Catanie do Caltagirone (191 km).

Giro d'Italia sa od roku 2010 pravidelne každé dva roky začína mimo Talianska. Dejiskami Grande Partenza boli postupne holandský Amsterdam, dánsky Herning, severoírsky Belfast a holandský Utrecht.

Úvod Giro d'Italia 2018 na Blízkom východe je aj odkaz na 70. výročie vzniku štátu Izrael a zároveň spôsob na vylepšenie imidžu krajiny. „Bude to príležitosť, aby milióny ľudí pri televíznych obrazovkách a ďalší priamo pri trati videli skutočný alebo skôr normálny Izrael, ktorý oslavuje už 70 rokov,“ vyhlásil Sylvan Adams, ktorý stojí za prokontinentálnym cyklistickým tímom Israel Cycling Academy.

msz