SVET ODSUDZUJE DNEŠNÝ ÚTOK NA JERUZALEMSKÚ SYNAGÓGU

SVET ODSUDZUJE DNEŠNÝ ÚTOK NA JERUZALEMSKÚ SYNAGÓGU

Útok na jeruzalemskú synagógu Kehilat Bnei Torah v okrsku Har Nof, pri  ktorom dnes skoro ráno palestínski útočníci zavraždili 4 modliacich sa ľudí,  odsúdili mnohí medzinárodní špičkoví politici.

Francúzsky prezident Francois Hollande hovorí o “hnusnom atentáte” a podľa zdrojov z Elizejského paláca je "hlboko znepokojený sériou útokov na ľudí  v Jeruzaleme, Izraeli a na západnom brehu Jordána".

Nemecký minister zahraničia, Frank-Walter Steinmeier, odsúdil útok ako  “otrasné prekročenie všetkých medzí v už tak či tak extrémne napätej situácii."  Počas svojej návštevy v  Kijeve dnes (v utorok) povedal: "Som hlboko otrasený správami z Jeruzalema." 

US-minister zahraničných vecí, John Kerry, odsúdil  útok a nazval ho "teroristickým aktom a nezmyselnou brutalitou". "Toto násilie nesmie mať miesto nikde.", povedal dnes počas svojho stretnutia s britským rezortným kolegom Philipom Hammondom v Londýne. Aj britský minister zahraničia, Hammond, vyjadril obavy nad rastpúcimi nepokojmi v Jeruzaleme. Obe strany mujsia podľa neho urobiť všetko, aby sa situácia deeskalovala. 

Jeden z dvoch arabských vrahov (oboch zastrelila polícia) bol zamestnaný v kiosku vedľa synagógy, preto presne poznal časy modlenia a momenty, keď je v budove  najviac ľudí. So svojim partnerom prepadli dnes pred siedmou hodinou modliacich sa práve počas rannej modlitby. Keď dovnútra vtrhla polícia, mŕtvi mali ešte na sebe modlitebné šály a tefilin.  13 ľudí je po útoku sekerami a nožmi zranených, štyria - vrátane rabína -  prišli o život. Ide o najkrvavejší teroristický útok v Jeruzaleme za dlhé roky.

(Koll)