SRBI MAJÚ NOVÝ ZÁKON O REŠTITÚCIÁCH ŽIDOVSKÉHO MAJETKU

SRBI MAJÚ NOVÝ ZÁKON O REŠTITÚCIÁCH ŽIDOVSKÉHO MAJETKU

Izraelský prezident Reuven Rivlin vyjadril uznanie Srbsku za schválenie zákona umožňujúceho reštitúciu židovského majetku zhabaného počas holokaustu, ktorý nemá dedičov alebo sa k nemu nikto nehlási. 

Rivlin po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom uviedol, že príklad Srbska, ktorý schválil príslušný zákon v roku 2016, by mohli nasledovať aj ďalšie krajiny.

Izraelský prezident pricestoval do Srbska zo susedného Chorvátska, kde sa stretol s vrcholnými predstaviteľmi. V rámci tejto štátnej cesty navštívil aj miesto koncentračného tábora, kde počas druhej svetovej vojny zahynuli desaťtisíce Židov, Srbov a Rómov. 

Chorvátska štátna televízia citovala Rivlina, ako hovorí, že čeliť zločinom z minulosti je morálnou povinnosťou každej spoločnosti. Počas nacistickej okupácie prišli počas druhej svetovej vojny o život tisíce Židov žijúcich v Srbsku.

Prezident Rivlin je vôbec prvým izraelským prezidentom, ktorý navštívil túto balkánsku krajinu. V Belehrade dokonca slávnostne otvoril novú ulicu, pomenovanú po slávnom sionistovi Theodorovi Herzlovi. 

msz