Správy z Claims Conference

Správy z Claims Conference
Organizácia Claims Conference (CC) prostredníctvom tlačovej správy oznámila, že zriaďuje fond pre preživších holokaustu, ktorý pomôže vyriešiť ich núdzové potreby v čase koronakrízy. Fond dostal názov Špeciálny núdzový fond pre preživších počas krízy COVID-19.
Okrem úvodného vkladu vo výške 4 miliónov dolárov od Claims Conference  získal núdzový fond dary vo výške 200 000 dolárov od Nadácie Alfreda Landeckera a 100 000 dolárov od Nadácie Harryho a Jeanette Weinbergovcov. 

Účelom zriadeného fondu je prispieť na zvýšené výdavky počas koronakrízy, napríklad na zdravotné ochranné a dezinfekčné prostriedky. Dúfame, že CC nevynechá preživších na Slovensku. Na stránke CC totiž Slovensko nie je explicitne uvedené ako krajina, ktorá z fondu bude môcť čerpať.

Okrem toho Claims Conference zabezpečuje sociálne a zdravotné služby prostredníctvom agentúr a, v niektorých krajinách, vrátane Slovenska, priamymi platbami preživším. Ich navýšením by sa slovenským preživším mohli kompenzovať zvýšené výdavky na ochranné prostriedky súvisiace s bojom proti vírusu.  

Zatiaľ padlo zo strany CC len plošné rozhodnutie, že na základe dohovoru vlády SRN a Claims Conference, získala Claims Conference od vlády SRN súhlas s vyplatením mimoriadnej  výplaty podpory pre preživších. Toto sa vzťahujúce  na všetky krajiny, v ktorých je preživším vyplácaná priama platba (tzv. renta). Táto bude v májovom termíne vyplatená nie na 3 ale na 6 mesiacov vopred. Nedôjde teda k jej navýšeniu ale len predčasnému vyplateniu, čo môžu jej poberatelia nepríjemne cítiť začiatkom jesene.