SAUDSKÝ PRINC: IZRAELCI MAJÚ PRÁVO NA VLASTNÝ ŠTÁT

SAUDSKÝ PRINC: IZRAELCI MAJÚ PRÁVO NA VLASTNÝ ŠTÁT

Izraelčania majú právo žiť pokojný život vo svojom vlastnom štáte. Tento prekvapujúci názor vyslovil v rozhovore uverejnenom v pondelok v americkom časopise The Atlantic saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý zároveň vyzval na dosiahnutie mierovej dohody pre Blízky východ.

Tá je podľa neho nevyhnutná na zabezpečenie stability pre všetky strany a udržanie normálnych vzťahov. "Myslím si, že Palestínčania aj Izraelčania majú právo mať vlastný štát. Potrebujeme však mierovú dohodu, aby sme zabezpečili stabilitu pre každého   mali normálne vzťahy," .

Tieto slová sú prekvapujúce najmä preto, že Saudská Arábia a Izrael neudržiavajú formálne diplomatické vzťahy a Rijád Izrael neuznáva. V zákulisí sa však vzťahy medzi oboma krajinami v posledných rokoch postupne zlepšili. Tel Aviv i Rijád považujú šiitský Irán za hrozbu. Len nedávno náčelník generálneho štátu izraelskej armády Gadi Eizenkot pre saudskoarabskú spravodajskú webstránku uviedol, že Izrael je pripravený vymieňať si spravodajské informácie so Saudskou Arábiou a zdôraznil, že obe krajiny majú "veľa spoločných záujmov". Nikdy predtým však taký vysoko postavený predstaviteľ Saudskej Arábie nepriznal Izraelu právo na samostatný štát.

Bin Salmán v rozhovore ďalej povedal, že nemá žiadne "náboženské výhrady" proti tomu, aby Izraelčania a Palestínčania žili vedľa seba, pokiaľ je chránené najposvätnejšie miesto pre moslimov v Jeruzaleme - mešita al-Aksá. "Máme obavy v súvislosti s posvätnou mešitou v Jeruzaleme a právami palestínskeho ľudu, ale nemáme nič proti iným ľuďom," uviedol 32-ročný korunný princ.

Zbližovanie medzi oboma krajinami nabralo jasnejšie kontúry v marci, keď Saudská Arábia prvýkrát vo svojej histórii otvorila vzdušný priestor pre komerčný let do Izraela. V novembri 2017 člen izraelskej vlády hovoril o tajných kontaktoch so Saudskou Arábiou, čo však Rijád stále oficiálne popiera.

msz