S EBOLOU V AFRIKE BOJUJE AJ ŽIDOVSKÝ DOKTOR

S EBOLOU V AFRIKE BOJUJE AJ ŽIDOVSKÝ DOKTOR

Vydávajú sa do „prvej línie“ boja s Ebolou  v Západnej Afrike,  čelia otrasným podmienkam a traumatizujúcim obrazom umierania,  nasadzujú svoje  vlastné životy. Riziko, že sa nakazia, je enormné.  Zdravotníci – dobrovoľníci z celého sveta sú bez preháňania hrdinami týchto dní. Jedným z nich je aj židovský doktor z britského Manchestru, gynekológ Benjamin Black.

Dr. Black má už od júla 24 hodinové služby v silno zasiahnutom  Sierra Leone. Tak ako mnohí jeho kolegovia, aj on sa v bezútešných podmienkach pokúša zastaviť šírenie smrteľného vírusu  a pomôcť pacientom.

Lekár z Manchestru za normálnych okolností pôsobí v londýnskej Whittington Hospital. Jeho organizácia „Lekári bez hraníc“ je jednou z dvoch organizácií. ktoré sa v Západnej Afrike snažia zvládnuť epidémiu.

Z  rozhovorov pre médiá, ktoré Black od vypuknutia aktuálnej epidémie poskytol, je zrejmé, že je s možnosťou straty vlastného života zmierený:  “Veľa zdravotníkov už žiaľ chorobu dostalo, riziko je obrovské.“ 

Napriek faktu, že Ebola zabije zhruba 90 percent tých, čo ju dostanú, mladý oduševnený lekár má na konte dva neuveriteľné príbehy víťazstva nad nákazou. Dvaja pacienti, ktorých aktuálne z Eboly liečil, zázračne prežili. “Boli  to dve úžasné, veľmi emotívne udalosti. Celá klinika, od upratovacieho personálu až po šéfa misie, vyšla na chodbu a tlieskala.“

Spracovala Lucia Kollárová