Roger Nael svoje 20. narodeniny oslávil v roku 1944 v slovenských horách

Roger Nael svoje 20. narodeniny oslávil v roku 1944 v slovenských horách

Dnešný fotopríbeh je zo stretnutia s Rogerom Naëlom, „mužom, ktorý nezaváhal“, zároveň dnes žiaľ už posledným žijúcim francúzskym účastníkom SNP, ktorý sa koncom decembra dožil 95 rokov. Slovenskí diplomati oslávenca navštívili v jeho domove, malej bretónskej obci Malestroit, a priniesli so sebou „to najlepšie, čo doma máme“ – blahoprajný list pani prezidentky Zuzany Čaputovej a najluxusnejšie brandy, ktoré slovenské Karpaty „zarodili“.

Roger Naël je nositeľom vojenského Rádu bieleho dvojkríža, ktorý mu roku 2017 udelil ešte prezident Andrej Kiska. Dlhý živý rozhovor sa popri spomienkach na bojovú cestu týkal motívov, ktoré ho viedli k rozhodnutiu nevyčkať na oslobodenie v relatívnom bezpečí dubnickej zbrojovky, ale odísť na sklonku leta 1944 do hôr (mnohí na nútených prácach či v zajateckých táboroch, medzi nimi mnohí Francúzi, si pohodlnejšiu opciu aj zvolili).

Devätnásťročný Roger patril k najmladším príslušníkom francúzskej jednotky...
V okamihu vypuknutia povstania na Slovensku bol už navyše Rogerov rodný Paríž vyše týždňa oslobodený od nemeckých nacistov; o to väčšiu úctu, česť a slávu si zaslúži vyše päťdesiatka Francúzov, ktorí svoje životy na sklonku vojny položili v cudzej a pre nich skôr exotickej krajine, Francúzi, ktorí v SNP bojovali a vrátili sa domov, ale ktorých pozemská púť sa medzičasom uzavrela, a samozrejme, aby sme nezabudli - náš „posledný mohykán“...

Silným podnetom pre Rogera a jeho bojových druhov (v prvej fáze sa do odboja zapojilo 240 chlapov, v úvode roku 1945 pribudli ďalší) bola výzva generála de Gaulla z júla 1940 všetkým bojaschopným Francúzom, aby pomohli poraziť nacizmus, kdekoľvek sa nachádzajú. Inú úlohu zohrávalo úsilie odčiniť kapituláciu Francúzska v lete 1940, tí politicky najzrelší z nich si boli vedomí nedôstojnej úlohy, ktorú Francúzsku zohralo pri uzavretí Mníchovskej dohody.

Zdroj: Veľvyslanectvo SR v Paríži

Roger Nael svoje 20. narodeniny oslávil v roku 1944 v slovenských horách