REPREZENTATÍVNA ANKETA: VÄČŠINA NEMCOV CHCE HRUBÚ ČIARU ZA HOLOKAUSTOM

REPREZENTATÍVNA ANKETA: VÄČŠINA NEMCOV CHCE HRUBÚ ČIARU ZA HOLOKAUSTOM
Viac ako tretina nemeckých občanov je názoru, že izraelská politika voči Palestínčanom je rovnaká, ako bola politika nacistov voči Židom. Taký je jeden z mnohých znepokojujúcich záverov reprezentatívnej ankety, ktorú pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Osvienčimu realizovala a v pondelok zverejnila nadácia  Bertelsmann. Výsledky štúdie "Nemecko a Izrael dnes: spojení minulosťou, rozdelení prítomnosťou?" vyvolali v Izraeli  pár hodín po zverejnení pobúrenie a veľkú mediálnu diskusiu.

Ďalšie výsledky ankety:

 
*  81 percent opýtaných Nemcov si želá holokaust "nechať za sebou a venovať sa problémom súčasnosti" 

*  58 percent opýtaných si myslí, že je na čase úplne prestať hovoriť o holokauste a urobiť za ním hrubú čiaru

* 38 percent Nemcov si myslí, že o holokauste by sa malo hovoriť

* 35 percent opýtaných Nemcov, v očiach ktorých sa Izrael správa ako nacistické Nemecko, malo väčšinou nižšie vzdelanie

*  48 percent opýtaných malo všeobecne negatívnu mienku o Izraeli a v skupine 18-29 ročných bol tento názor dokonca vo väčšine 

* celkovo  len 36 percent Nemcov vidí Izrael v pozitívnom svetle

Hovorca  Bertelsmann-Stiftung konštatuje, že výsledky ankety podčiarkujú "narastajúcu potrebu stretnutí medzi mladými ľuďmi oboch národov." 
 

Nemecký minister zahraničia Steinmeier (SPD) výsledky ankety komentoval: "Za históriou sa nedá urobiť hrubá čiara, už vôbec nie za milión-násobnou vraždou."  Podobne sa vyjadrila kancelárka Merkelová (CDU): „Osvienčim by nás mal deň čo deň motivovať k tomu, formovať naše spolužitie podľa merítok ľudskosti." Nemecko je podľa nej miliónom svojich obetí dlžné nikdy nezabudnúť. 

(Spracovala Lucia Kollárová)