REKORDNÁ NÁVŠTEVNOSŤ NA VEĽTRHU ALIJA VO FRANCÚZSKU

REKORDNÁ NÁVŠTEVNOSŤ NA VEĽTRHU ALIJA VO FRANCÚZSKU
Až 8000 tisíc ľudí - teda rekordný počet a trojnásobok oproti minulému roku - navštívilo v priebehu minulého týždňa tzv. Trhoviská šancí, ktoré sa konali po celom Francúzsku.
 

Trhy po celej krajine organizovali  Jewish Agency a izraelské ministerstvo pre alija  a imigračnú absorpciu. Návštevníci boli väčšinou vo veku 16 až 35 rokov. Na miestach trhov sa tvorili rady, ľudia v nich stáli celé hodiny, aby sa dostali k informačným stánkom (foto). Podujatia v Paríži, Lyone a Marseille majú francúzskym Židom odprezentovať celé spektrum možností v Izraeli a vysvetliť  návštevníkom zážitkový program "Masa Israel Journey" , spoločnú iniciatívu Jewish Agency a izraelskej vlády.

Už 7000 prisťahovalcov z Francúzska z minulého roka predstavuje rekord, ten však bude  zrejme v najbližšej dobe prekonaný. V nadchádzajúcom roku sa počíta s tým, že alija z Francúzska podnikne  10 až 15 000 Židov.

So zhruba  500 000 členmi je židovská komunita  po Izraeli a USA tretia najväčšia na svete. Neustále sa zhoršujúci antisemitizmus v krajine však posilňuje trend k presídleniu do Izraela.