REBRÍČEK 50 NAJVPLYVNEJŠÍCH ŽIDOVSKÝCH OSOBNOSTÍ USA - PREVAHA ŽIEN

REBRÍČEK 50 NAJVPLYVNEJŠÍCH ŽIDOVSKÝCH OSOBNOSTÍ USA - PREVAHA ŽIEN
Redakcia tradičných amerických židovských novín Forward aj v roku 2014 zostavila a tento týždeň aj odprezentovala svoj rebríček 50 najvplyvnejších amerických židovských osobností. Pozoruhodné je, že v rebríčku  "Forward 50" pre rok  2014 prvýkrát v histórii prevažujú ženy. 
 

Už 20 rokov zostavuje Forward rok čo rok zoznam 50 najvplyvnejších osobností židovského života v USA.  V tohtoročnom rankingu nielenže prevažujú ženy (je ich až 26), ale ešte aj sú na štyroch miestach prvej päťky: ústavná právnička  Ruth Bader Ginsburg, za ňou je  Rachelli Fraenkel, mama  Naftali Fraenkela, jedného z troch v Hebrone unesených a zavraždených teenagerov. Nasleduje herečka a speváčka Idina Menzel (slávna vďaka filmu "Frozen") a newyorská kantorka  Angela Buchdahl.  Až na piatom mieste sa nachádza  prvý muž (spisovateľ  Gary Shteyngart).

Prevaha žien v rebríčku súvisí aj s tým, že politikom a komunitným lídrom sa tento rok nepodarilo dostať do prvej 50-tky. Redakcia Forwardu to vysvetľuje aktuálnou  "politickou únavou" medzi americkými Židmi v tomto volebnom roku.  

Rebríček je symbolicky venovaný pamiatke Stevena Sotloffa, amerického novinára, ktorého uniesli a pred kamerami  popravili teroristi z ISIS.

(Koll)