RAPÍDNY NÁRAST OBETÍ TERORU V IZRAELI

RAPÍDNY NÁRAST OBETÍ TERORU V IZRAELI

Je to skľučujúca štatistika a hrozivý nárast obetí teroru:  za minulý mesiac zavraždili v Izraeli teroristi viac ľudí, ako za posledné dva roky.  Za posledné týždne bolo počas teroristických útokov zranených viac ako 100 Izraelčanov. 5 ľudí prišlo o život za posledné dva roky,  zatiaľ čo v priebehu posledných 6 týždňov to bolo až 6 ľudí.

V tento pondelok zomreli na následky útoku nožom vojak Almog Shiloni (20) a mladá žena, Dalia Lemkus (26) (foto: zastávka, na ktorej včera džihádista napadol ľudí nožom, medzi nimi Daliu). Minulý týždeň  zahynul drúzsky pohraničník Jadan Assad (38), po ktorom ostal 3 -ročný syn a tehotná manželka. Okrem toho terorista zabil študenta ješivy  Shaloma Baadaniho (17) a pred dvoma týždňami útok na zastávku stál život len trojmesačné dieťa, malú Chayu Zissel Braun, ako aj 22-ročnú   Karen Mosquera z Equadora.

Izrael na rapídny nárast teroru v uliciach reaguje posilnením tréningového penza pre elitné jednotky Golani a rozmiestnením týchto jednotiek v oblasti západného brehu Jordánu. Okrem toho bola posilnená prítomnosť polície vo veľkomestách. V týchto chvíľach prebiehajú premiérom Netanjahuom zvolané diskusie o bezpečnostnej situácii v krajine.  

Auto-intifáda

Teror v izraelských uliciach rozdúchavajú  do veľkej miery sociálne siete. Na oficiálnej facebookovej stránke hnutia Fatah sa dajú nájsť návody napr. ako rýchlo  v Jeruzaleme zraziť autom Žida a podobne.  Na Twitteri sú Palestínčania vyzývaní k  tzv. Auto-Intifáde, najrôznejšie kresby a karikatúry jasne znázorňujú, prečo je to dôležité a aký cieľ sa tým sleduje. Hamasu blízka spravodajská agentúra  Schehab napríklad na svojej facebookovej stránke zverejnila fotku interiéru osobného auta a pod tým arabský nápis: "Plynový pedál je tvoja zbraň".

Bezradnosť - tak sa dá definovať pocit, ktorý sa podľa izraelských médií pomaly rozširuje medzi bezpečnostnými odborníkmi v krajine.  Ako konštatuje jeden z nich, Jaakov Amidror: "Tajné služby v prevencii nepomôžu", ide totiž o tzv. osamelých vlkov. "Ráno vstanú a povedia si: dnes zabijem pár Židov."  Auto či kuchnský nôž má doma každý, každý teda môže kedykoľvek zaútočiť na ľudí v uliciach. 

Izraelský veľvyslanec pri OSN,  Ron Prosor, preldožil Bezpečnostnej rade OSN dôkazy o tomto hecovaní k teroru  a generálnemu tajomníkovi Ban-Ki-Moonovi doslova povedal. „Prelieva sa krv Židov a vy proti tomu nepodnikáte nič." 

(Koll)