PROTESTY PRE OPERU "SMRŤ KLINGHOFFERA"

 PROTESTY PRE OPERU "SMRŤ KLINGHOFFERA"

Jednou z hlavných tém v amerických médiách sú dnes búrlivé reakcie na newyorské uvedenie  opery, ktorá opisuje únos výletnej lode  Achille Lauro palestínskymi teroristami v roku 1985. Už od prvého uvedenia opery v roku 1991 sa ozývajú protestné hlasy. Kritici vyčítajú opere "Smrť Klinghoffera" antisemitský podtón, rehabilitovanie teroristov a banalizovanie ich židovskej obete. Operu teraz prvýkrát  uvádza rešpektovaná newyorská Metropolitan Opera - preto sa v posledných dňoch Manhattan stal dejiskom protestov.  

Opera autorov  Johna Adamsa a Alice Goodmanovej pojednáva  o tragických udalostiach z októbra 1985. Palestínski teroristi vnikli na palubu výletnej lode Achille Lauro počas jej plavby v Stredozemnom mori. Na lodi potom popravili jedného z turistov - na invalidný vozík priviazaného amerického Žida, Leona Klinghoffera, jeho mŕtve telo aj s vozíkom hodili do mora.

Od roku 1991, keď bola opera prvýkrát uvedená, sa situácia okolo nej upokojila - hrala sa v rôznych amerických mestách, väčšinou bolo predstavenie spojené s následnou diskusiou o blízkovýchodnom konflikte, prebiehalo to bez protestov. New York však reagoval inak. Potom, ako sa začiatkom leta dostalo von, že riaditeľ Met Opery, Peter Gelb, plánuje operu uviesť na jeseň 2014, protestovali židovské organizácie, Anti Defemation League aj židovskí filantropi, ktorí MET finančne podporujú.  Gelb nakoniec súhlasil s ústupkom  - neuviesť operu s pôvodne plánovaným simultánnym živým prenosom do ostatných krajín sveta. 

K protestom však včera, v pondelok, došlo aj tak - pred budovou opery demonštrovali stovky ľudí, mnohí z nich boli na invalidných vozíčkoch, aby pripomínali pamiatku Leona Klinghoffera.  K demonštrantom sa pridal aj bývalý newyorský starosta  Rudolph Giuliani. Operu "Smrť Klinghoffera" označil za "falšovanie histórie" ktorá podporuje a romantizuje terorizmus - súčasne však dodal, že ak bude opera zakázaná, bude to v rozpore s právom na slobodu názoru.

Proti opere sa verejne v otvorenom liste vyjadrilo mnoho osobností amerického spoločenského života. V deň premiéry opery - včera, v pondelok 20. októbra - sa ozvali aj dcéry zavraždeného Leona Klinghoffera.

V oficiálnom vyhlásení píšu:   "Sme vášnivými podporovateľmi umenia a veríme, že divadlo a hudba môžu pomôcť pri skúmaní, spracúvaní a porozumení kľúčových dejinných udalostí. Lenže "Smrť Klinghoffera" nič také nerobí. Prezentuje zavádzajúce morálne prirovnania bez kontextu a neponúka žiadny hlbší pohľad na historické fakty a nezmyselnú vraždu jedného amerického Žida. Racionalizuje, romantizuje a legitimizuje teroristickú vraždu nášho otca. S našou rodinou skladateľ ani libretista operu nekonzultovali a pri tvorbe opery sme nemali žiadne slovo."

(Koll)