Pripomíname si výročie palestínskych útokov na izraelských cestujúcich

Pripomíname si výročie palestínskych útokov na izraelských cestujúcich

Udalosti v Ríme

27. decembra 1985 dve teroristické bunky z organizácie založenej v  Damašku súčasne zaútočili na cestujúcich El-Al na letiskách vo Viedni a v Ríme. O 09:10 ráno štyria teroristi zaútočili na prepážku spoločnosti El-Al na letisku Leonardo da Vinci-Fiumicino v Ríme. Spustili paľbu z guľometu z troch smerov a z baru oproti pultom leteckých spoločností hodili na cestujúcich El-Al ručné granáty. V okolí sa v tom čase nachádzalo približne 60 ľudí. Pri útoku zahynulo 13 ľudí, 76 bolo zranených. Troch  páchateľov zabili izraelskí bezpečnostní pracovníci, ktorí opätovali paľbu smerom k zdrojom streľby. Jeden terorista bol zranený a následne zajatý. Incident netrval dlhšie ako 15 - 20 sekúnd.

Udalosti vo Viedni

V ten istý deň, 27. decembra 1985 teroristi zaútočili aj na pulty El-Al na medzinárodnom letisku vo Viedni. Traja pasažieri (dvaja Rakúšania a jeden Izraelčan) boli zabití a ďalších 44 osôb bolo zranených. Na let spoločnosti El-Al z Viedne do Tel Avivu bolo zaregistrovaných 133 cestujúcich. V čase útoku, 09:10, sa v termináli nachádzalo približne 60 z nich. Traja teroristi vyšli po schodoch nad vestibulom, zhora hodili štyri alebo päť ručných granátov do terminálu a potom spustili paľbu. Dvaja bezpečnostní agenti najbližšie k schodisku okamžite opätovali paľbu smerom k teroristom. Tí sa stiahli, zišli zo schodiska a vyšli z terminálu až k parkovisku. Jeden z teroristov sa zmocnil vozidla Mercedes, ktorým sa  všetci  snažili opustiť letisko. Izraelskí ochrankári ich prenasledovali, k nim sa pridali rakúske policajné vozidlá. Celá naháňačka bola sprevádzaná streľbou v oboch smeroch, teroristi dokonca hádzali na policajné autá ručné granáty. Teroristi však minuli výjazd z letiska, dostali sa do slepej uličky a museli sa vrátiť späť. Zranení stratili kontrolu nad vozidlom a havarovali. Rakúski policajti ich následne zatkli. Zistilo sa, že auto zasiahlo 19 striel. Jeden terorista bol zabitý a dvaja zranení. Prenasledovanie autami trvalo približne 60 sekúnd. Udalosti viedli k posilneniu bezpečnosti na svetových letiskách, Izrael prijal tzv. bezpečnostnú doktrínu, ktorá zahrňovala celý rad viditeľných i tajných opatrení, ktoré mali zabrániť útokom na cestujúcich do Izraela.

Za útokom stála teroristická organizácia Fatah-Revolučná rada (FRC) dnes už mŕtveho Abú Nidala. Prehľad ním organizovaných teroristických operácií nájdete tu:
https://svet.sme.sk/c/635934/chronologia-atentatov-za-ktorymi-stal-abu-n...