Pripomíname si krvavú drámu na mníchovských olympijských hrách

Pripomíname si krvavú drámu na mníchovských olympijských hrách

Pred 47 rokmi počas olympiády v Mníchove uniesli a zabili 11 izraelských športovcov. Palestínska teroristická skupina Čierny september, skoro ráno 5. septembra, vnikla do ubytovne športovcov a začalo ozajstné peklo na zemi.

Základným motívom operácie bola nenávisť, a tiež úsilie o propagáciu „palestínskej otázky“ za každú cenu, teda i násilnými činmi. Bezprostredným impulzom pre konanie Palestíncov na hrách bolo údaje aj to, že im Medzinárodný olympijský výbor nedovoliť prísť na olympiádu s vlastnou výpravou.

Izraelská delegácia si dobre uvedomovala možné riziká, nemeckí organizátori olympiády im však nedovolili mať vlastnú ozbrojenú ochranku. To sa ukázalo ako fatálna chyba, ktorá stála život viacerých nevinných športovcov.

Teroristi žiadali prepustenie palestínskych väzňov

Krátko po únose začali teroristi vyjednávať. Žiadali prepustiť 234 palestínskych a iných  arabských väzňov z Izraela. Išlo o nebezpečných radikálov, preto Izrael túto požiadavku zmietol zo stola. Nemecké bezpečnostné zložky neboli na takúto krízovú situáciu  pripravené, viaceré snahy o oslobodenie športovcov vyšli nazmar.

Teroristi prišli s novou požiadavkou. Chceli lietadlo, aby mohli odletieť do Egypta alebo Maroka. To sa im vyjednávači rozhodli splniť. Lietadlo pristavili, podľa narýchlo vymyslenej stratégie však nemalo odletieť. Bolo plné policajtov, ktorí síce boli pripravení zasiahnuť, no išlo len o narýchlo poskladané oddiely policajtov. Neboli zohratí a nevedeli  presne, čo robiť.

Nepripravenosť nemeckých ozbrojených síl stála život všetkých rukojemníkov. Jedného teroristi zastrelili hneď pri rannom prepade a ďalší ťažko zranený zomrel v zajatí už počas dňa. Zvyšní športovci zahynuli na letisku, z ktorého mali odletieť z Nemecka.

"Teroristi tvrdili, že neprišli nikoho zavraždiť, chceli len oslobodiť svojich priateľov z väzenia v Izraeli. Hovorili, že to bolo len kvôli nevydarenej záchrannej operácii na letisku, že zabili zvyšok rukojemníkov, ale nie je to pravda. Prišli ľuďom ubližovať. Prišli zabíjať," povedala Ankie Spitzerová, vdova po jednom zo zavraždených športovcov Andrejovi Spitzerovi.

Mená obetí:

Moše WEINBERG (zápasnícky tréner, 33 rokov)

Josef ROMANO (vzpierač, 32)

Josef GUTFREUND (zápasnícky rozhodca, 40)

Amicur ŠAPIRA (atletický tréner, 40)

Andrej SPITZER (šermiarsky tréner, 27)

Kehat ŠORRA (strelecký tréner, 53)

Jakov SPRINGER (vzpieračský rozhodca, 50)

David BERGER (vzpierač, 28)

Eliezer HALFIN (zápasník, 24)

Mark SLAVIN (zápasník, 18)

Zeev FRIEDMAN (vzpierač, 28)

Olympiáda, aj napriek smrti 11 izraelských športovcov, pokračovala ďalej.

Traja preživší únoscovia boli po akcii na letisku zatknutí. Na slobodu sa dostali po ich výmene za cestujúcich z lietadla Lufthansy uneseného príslušníkmi Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny v októbri 1972 počas letu z Bejrútu do Ankary. Odcestovali do Líbye, kde ich Kaddáfí prijal ako hrdinov. Izrael následne obvinil Západné Nemecko z porušenia zásady „s teroristami sa nevyjednáva“.

Nezabudnime sa obete nevinných a pamätajme – politika nepatrí na športoviská, násilie nepatrí do civilizovaného sveta.