PRÍBEHY 20. STOROČIA V MARTINE

PRÍBEHY 20. STOROČIA V MARTINE

Ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa počas oboch totalitných režimov, zachytáva formou krátkych citátov putovná výstava Príbehy 20. storočia. Na Námestí SNP v Martine ponúka na štyroch panelových vežiach príbehy pätnástich ľudí, ktorí zažili totalitu na vlastnej koži. 

Výstava vznikla v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. "Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky," povedala riaditeľka organizácie Sandra Polovková.

Po Bratislave a Trenčíne putovala výstava do Martina vďaka spolupráci s mestským úradom, ktorý spolufinancoval náklady na jej realizáciu. "Púť výstavy sa v Martine zďaleka nekončí. V júli sa presunie do Žiliny, neskôr do Sobraniec či ďalších miest, pričom v každom si ju verejnosť bude môcť pozrieť jeden mesiac," doplnila PR manažérka Post Bellum SK.

Návštevníci sa podľa nej môžu zoznámiť s príbehom Lýdie Piovarcsyovej (1933), dedičky antikvariátu Steinerovcov. "Prežila vojnu vďaka pestúnke, keď arizátor Ľudo Ondrejov poslal jej rodičov do Auschwitzu. Ďalší z panelov je o divadelnej herečke Dalme Holanovej Špitzerovej (1925), ktorá prežila holokaust. V pracovnom tábore v Novákoch hrávala divadlo, čiastočne aj preto, aby dokázala prežiť neustálu hrozbu smrti," podotkla Pastirčáková.

"Výstava sa ale venuje aj obdobiu komunistickej diktatúry. Svedčí o tom príbeh Antona Tomíka (1932), ktorý bol bezdôvodne zatknutý a odsúdený na 15 rokov za údajnú protištátnu činnosť. Alebo Nadi Földváriovej (1933), ktorá spolu s manželom Kornelom Földvárim zažila kruté dôsledky normalizácie. Bola vylúčená zo Zväzu hudobných skladateľov a mala zákaz činnosti," dodala PR manažérka Post Bellum SK.

Výstava Príbehy 20. storočia potrvá na Námestí SNP v Martine do 1. júla 2019.

msz