Preživší objal na pojednávaní dozorcu koncentračného tábora. Reakcie sú rôzne

Preživší objal na pojednávaní dozorcu koncentračného tábora. Reakcie sú rôzne

Preživší útrap koncentračného tábora prerušil súdny proces s bývalým strážcom koncentračného tábora a objal 93-ročného obžalovaného. Bruno Dey je obvinený zo spoluúčasti na vraždách 5 230 osôb v koncentračnom tábore Stutthof v blízkosti dnešného poľského Gdanska. Moshe Peter Loth, 76-ročný žalobca sa počas pojednávania postavil, obrátil na obžalovaného Deya so slovami: „Odpušťam Vám“.  Obaja muži sa následne rozplakali. Loth na súde uviedol, že jeho matka bola deportovaná do Stutthofu, kde sa on sám narodil. Po oslobodení tábora ešte strávil Loth pár rokov v Poľsku a neskôr emigroval do Spojených štátov amerických. Loth povedal, že pohľad na  psychické utrpenie matky po celý zvyšok života ho naplnilo nenávisťou. V istej chvíli si však povedal, že pocit nenávisti ho zničí - akt odpustenia bol teda v istom zmysle prejavom pudu sebazáchovy. Dey, strážca v tábore od augusta 1944 do apríla 1945, je súdený na súde pre mládež, pretože v čase spáchania skutkov bol teenagerom. Obžalovaný Dey neskôr povedal, že situácia bola preňho úľavou - stretnutie a ospravedlnenie Lothovi mu pomohlo zmierniť pocit viny.

Celá udalosť vzbudila veľký ohlas i v židovskej komunite. Nie u každého sa Lothovo konanie stretlo s porozumením. Opäť raz vyplávali na povrch diskusie o vnímaní útrap v koncentračnom tábore tými, ktorí sa na to nemôžu pamätať v porovnaní s tými, ktorí majú spomienky nesprostredkované.

Zároveň neustále platí, že ospravedlnenie z úst obžalovaného nacistu môžu prijať len živí, mŕtvym sa už ospravedlniť nedá....