PRED 80 ROKMI SA ZAČALA GENOCÍDA ŽIDOVSKÉHO NÁRODA

PRED 80 ROKMI SA ZAČALA GENOCÍDA ŽIDOVSKÉHO NÁRODA

Masovému vyvražďovaniu Židov predchádzalo pred 80 rokmi rozbesnené rabovanie, ktoré vošlo do histórie ako Krištáľová noc. Bola neskorá jeseň v roku 1938. Nacistické hnutie naberalo v Nemecku na sile a svoju pozíciu sa rozhodlo upevniť si pogromom na Židoch. Keď sa 9. novembra 1938 zotmelo, začalo sa bezprecedentné rabovanie židovských obchodov, masívne zatýkanie a deportovanie Židov.

"Ľudia sa rojili okolo židovských obchodov v Berlíne a brali, čo sa dalo," spomína si na Ruth Recknagelová, ktorú cituje BBC. Dcéra židovského otca sa narodila v roku 1930 a počas osudnej noci mala len osem rokov. "Bol to rozhodujúci zlom," hovorí Recknagelová a dopĺňa, že to bol začiatok a odvtedy sa všetko zhoršilo.

Počas série koordinovaných útokov proti Židom v Nemecku a Rakúsku zabili počas Krištáľovej noci najmenej 91 ľudí a ďalších 30-tisíc zadržali a poslali do koncentračných táborov. Rozvášnené davy podpálili viac než tisíc synagóg a zničili alebo poškodili sedem tisíc podnikov.

Zámienkou na rozpútanie rasistických útokov bol atentát na nemeckého diplomata v Paríži Ernsta von Ratha. Siedmeho novembra 1938 ho vážne postrelil sedemnásťročný židovský mládenec Herschel Grynszpan. Údajne sa tak mal pomstiť za osud jeho rodiny, ktorá bola na vyhostená na poľské hranice.

Vtedajší korešpondent The Daily Telegraph v Berlíne opísal udalosti Krištáľovej noci, ktorá dostala pomenovanie po rozbitých výkladoch židovských obchodov, ako najodpornejšie prejavy beštiality. Celkovo sa táto udalosť považuje za jednu z najšokujúcejších erupcií násilia, akú moderná Európa videla s výnimkou vojny.

Ríšsky minister pre propagandu Joseph Goebbels na tlačovej konferencii 11. novembra 1938 hovoril o pochopiteľnom spontánnom výbuchu nemeckého národa. Príslušníkom Gestapa, polovojenským jednotkám i ostatným nežidom umožnili násilie na Židoch neslávne známe Norimberské zákony zo septembra 1935.

msz