Poslední dvaja Židia v Afganistane sa vo väzení natoľko hašterili, že ich dozorcovia radšej prepustili na slobodu

Poslední dvaja Židia v Afganistane sa vo väzení natoľko hašterili, že ich dozorcovia radšej prepustili na slobodu

Ako hovorí jedno staré príslovie, dvaja Židia, tri názory. Dnes k tomu môžeme smelo pridať ... a bolesť hlavy pre Taliban.

66 ročný Zabulon Simentov je dnes posledným žijúcim Židom v Afganistane. „Každý na ulici ho pozná,“ povedal jeden zo susedov.  „Je veľmi výbušný až cholerický“

Židia majú v Afganistane viac ako tisícročnú históriu a opúšťať ho začali až po druhej svetovej vojne. Ale vzostup komunistickej ideológie, presadzovanie sekularizmu sovietskou armádou v Strednej Ázii a ich invázia do Afganistanu v roku 1979 viedli židovských Afgancov (alebo afganských židov) k postupnému odchodu do Izraela, Spojených štátov a inde. Keď Taliban koncom deväťdesiatych rokov prevzal vládu nad Afganistanom, Simentov vycestoval so svojou rodinou do Izraela, kde teraz žije jeho manželka, dcéry a sestry, ale do Kábulu sa vrátil už po dvoch mesiacoch."Nechcel som tam zostať. Afganistan je moja vlasť,“ povedal Simentov pre novinárov z portálu Jewish News.

Keď sa vrátil, stretol sa Simentov s Yitzhakom Levim, takmer o dvadsať rokov starším Židom, a to priamo v kábulskej synagóge, do ktorej sa medzičasom Levi nasťahoval. Tvrdohlavo bojovali o to, ktorý z nich je oprávneným užívateľom priestorov. Ostentatívne sa stiahli do rôznych krídel synagógy. V roku 1998 Levi napísal list ministrovi vnútra, v ktorom obvinil Simentova z krádeže judaík. Simentov zareagoval tak, že tajnej polícii pošepkal, že Levi prevádzkuje tajný verejný dom, v ktorom dokonca predáva alkohol, čo Levi popiera. „Vôbec spolu nehovoríme“ povedal Simentov pre New York Times v roku 2002. „Na Taliban sa ani veľmi sťažovať nemôžem, ale toho Leviho naozaj nemôžem vystáť“ hundre prekvapeným novinárom Simentov.  Vzájomných obvinení bolo toľko, že ich talibanské milície nakoniec oboch uväznili. Po pár mesiacoch ich však vyhodili, pretože neustále hašterenie bolo nepríjemné nielen spoluväzňom ale i dozorcom. Jeden z čelných predstaviteľov talibanských milícií vo výslužbe  Khairullah Khairkhwa sa na Simentova a Leviho dobre pamätá. S neskrývaným úsmevom konštatuje:  „Spôsobili mi veľa problémov a vrások na čele....".

Pán Levi medzičasom zomrel a pán Simentov, naozaj úplne posledný Žid v Afganistane, venuje všetok svoj čas hľadaniu strateného zvitku tóry z 15. storočia. Nezomriem, kým ju nenájdem, vyhlásil.