Poslanci odporučili vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete

Poslanci odporučili vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete

Národná rada SR prijala dňa 10. septembra 2019 Uznesenie o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete. Upozorňuje na fenomén nábožensky motivovaného násilia vo svete, ktoré sa v ostatnom čase zintenzívňuje.

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.

Parlament tiež odporúča vláde, aby podľa vzoru OSN, EÚ a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie SR v tejto oblasti. Uznesenie tiež odporúča vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete.

 

Uznesenie tiež pripomína, že Slovensko má s porušovaním náboženskej slobody skúsenosti z vlastnej histórie. Dôvodová správa preto konštatuje, že v dnešnej dobe je osobitnou morálnou povinnosťou SR, aby vyvinula väčšie úsilie na pomoc prenasledovaným pre vieru vo svete.

Ústredný zväz židovských náboženských obcí podporil prijatie uznesenia spoločným vyhlásením slovenských cirkevných predstaviteľov:

Náboženská sloboda je základným ľudským právom, preto vítame návrh uznesenia NR SR o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete.

Náboženská sloboda je stále v mnohých krajinách porušovaná, preto je potrebné o nej hovoriť a zasadzovať sa za ňu. Dôsledkom nedodržiavania náboženskej slobody je prenasledovanie kresťanov, židov a ďalších náboženských komunít. Z týchto dôvodov vítame každý krok verejných predstaviteľov SR, ktorým zdôraznia význam náboženskej slobody a potrebu pomáhať všetkým, ktorí sú pre svoju vieru alebo náboženské presvedčenie prenasledovaní.“

Stanislav Zvolenský, Konferencia biskupov Slovenska
Ivan Eľko, Ekumenická rada cirkví v SR
Igor Rintel, Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR

Zdroj: ÚZŽNO a Postoj