POĽSKO: CINTORÍN V GRODZISK MAZOWIECKI V OHROZENÍ

POĽSKO: CINTORÍN V GRODZISK  MAZOWIECKI V OHROZENÍ

V centrálnom Poľsku prebieha  boj o záchranu starého židovského cintorína. Mestská rada  mesta Grodzisk Mazowiecki pripravila plán výstavby nového rozľahlého obytného komplexu s podzemným parkoviskom, ktorý má vyrásť na ploche starého židovského cintorína.

Varšavská židovská obec a miestny nežidovský aktivista Robert Augustyniak  proti plánu dôrazne protestovali. Po verejnej diskusii o stavbenom pláne, ktorá prebehla v pondelok, sa teraz starosta Benedykcinski  rozhodol dočasne plán pozastaviť a nariadil prešetrenie hraníc cintorína.

Po druhej svetovej vojne bola plocha cintorína rozdelená, cintorínu tak ostal už len malý sektor.  Na väčšine plochy dnes istá súkromná firma prevádzkuje kovošrot. Zachovala sa historická vstupná brána cintorína s nápisom v hebrejčine – pochádza z 19. storočia.

Aktivista Augustyniak počas verejnej diskusie v pondelok vystúpil a agentúre JTA o tom povedal: “Ukázal som mapu oblasti z rokov 1927 a 1934. Jasne ukazuje, že cintorín bol oveľa väčší, než je dnes. Zdá sa, že radnica o tom nevedela. Dúfam, že po tomto zmenia plány."

 

(Koll)