PODPREDSEDA ORGANIZÁCIE FRANCÚZSKYCH ŽIDOV - NEBUDEME KAPITULOVAŤ

PODPREDSEDA ORGANIZÁCIE FRANCÚZSKYCH ŽIDOV - NEBUDEME KAPITULOVAŤ

My, francúzski Židia, sme mali už dlhý čas pocit, že sme sami a izolovaní. Väčšinová spoločnosť akokeby nerozumela, že nás ohrozuje islamistický teror.  Po demonštráciách, počas ktorých v celom Francúzsku vyšli do ulíc milióny ľudí, si myslíme, že väčšina spoločnosti už našim strachom rozumie a chápe, že džihád je ohrozením pre celú francúzsku spoločnosť.  

Vláda nám prisľúbila podniknúť maximum, aby ochránila židovské zariadenia: po celej krajine stoja tisíce policajtov a dokonca vojakov pred synagógami a židovskými školami. 

Nejde však len o bezpečnosť. To, čo potrebujeme, sú dlhodobé akcie. Neodvratne sa musí urobiť niečo proti radikalizácii mladých moslimov. V posledných dňoch sme hovorili s vládou o nebezpečenstve, ktoré v tejto veci vychádza zo sociálnych sietí, z arabských televíznych satelitných staníc a z radikálnych mešít. 

Mnohí členovia našej komunity sú plní strachu a chcú  preto odísť do Izraela. Je to osobné rozhodnutie. Nechcem súdiť nikoho, kto opustí Francúzsko, rešpektujem to. Nie je úlohou židovských inštitúcií, aby niekomu hovorili, či má ísť alebo zostať. Ale považujeme za dôležité pripomínať, že židovská komunita vo Francúzsku má viac ako 1000 ročnú minulosť. 

Prešli sme šoa, prešli sme antisemitskými bombovými útokmi v 80-tych rokoch. A nekapitulujeme ani pred džihádistami. Aby nepriatelia Židov vo Francúzsku nezvíťazili, máme jedno posolstvo: práve teraz a viac ako kedykoľvek predtým  musíme chodiť do synagóg a posielať svoje deti práve teraz, vedome, do židovských škôl. 

Yonathan Arfi
Autor je podpredsedom strešnej organizície francúzskych Židov, CRIF. 

(prevzaté z Judische Allgemeine)