PIETNA SPOMIENKA NA OBETE HOLOKAUSTU V ŽILINE

PIETNA SPOMIENKA NA OBETE HOLOKAUSTU V ŽILINE

Pietnym aktom pri pamätníku Cesta bez návratu na Závodskej ceste v Žiline si minulý piatok uctili obete holokaustu predstavitelia mesta, zástupcovia židovskej náboženskej obce, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a obyvatelia mesta. Informovala o tom hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Pripomenula, že pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov.

Židovská komunita podľa viceprimátora Patrika Gromu významne ovplyvnila charakter Žiliny a duch židovskej kultúry je v tomto meste prítomný dodnes. "Stojíme na mieste, ktoré sa stalo poslednou zastávkou našich spoluobčanov pred deportáciou do koncentračných táborov.

Na mieste, kde poslednýkrát uvideli svoj rodný kraj, priateľov a známych. Minulosť nezmeníme, môžeme však zmeniť našu budúcnosť. Aj preto je potrebné neustále si pripomínať, aké negatívne následky môže mať náboženská, etnická alebo národnostná nenávisť," uviedol Groma.

"Pamätník Cesta bez návratu vybudovalo mesto Žilina v roku 2004 na znak úcty k obetiam týchto smutných udalostí. Jeho autorom je rodák zo Žiliny a čestný občan mesta Žilina Arieh Klein," dodala Zigová.

msz