PAVEL TRAUBNER ZÍSKAL CENU SCHÖNE NÁCIHO

PAVEL TRAUBNER ZÍSKAL CENU SCHÖNE NÁCIHO

Letná čitáreň U červeného raka v centre Bratislavy bola v piatok 7. septembra preplnená. Dôvodom bol už 14. ročník kultúrno-spoločenského podujatia Schöne Náci opäť medzi nami. Ako spomienku a uctenie si slávneho rodáka tradične ho pripravilo občianske združenie Spoločnosť Ferdinanda Martinenga (SFM). Opäť nechýbalo udelenie sošky Schöne Náciho pre slušného Bratislavčana.

Tento rok sa odovzdávanie cien nieslo v spomínaní na zakladateľa spoločnosti, filantropa a slušného Bratislavčana Petra Kurhajca, ktorý pred rokom náhle zomrel. On cenu pôvodne založil. Nás teší, že bronzovú sošku pre rok 2018 získal profesor Pavel Traubner.

A kto bol slávny Schöne Náci? Starší Bratislavčania ho poznali ako slušného a úctivého Prešpuráka. V polovici minulého storočia ich úslužne zdravil v troch rečiach: Ruky bozkávam, Küss die Hand a Kezét csókolom. Vlastným menom Ignác Lamár sa narodil 11. augusta 1897 v Engerau – dnešnej Petržalke.

Takmer celý život prežil v Prešporku, neskôr v Bratislave. Jeho matka ušla s tovarišom z obuvníckej dielne do Viedne, otec preto začal piť a čoskoro zomrel. Ignác bol cukrárskym učňom, neskôr pracoval ako kulisár v divadle, pomocník obuvníka, nosil uhlie, prášil koberce a vykonával iné práce pre domácnosti. Za to dostával balíčky s jedlom, od pekárov sladké odrezky v pekných ozdobných škatuliach, veľmi rád mal krémeše.

Istý čas prežil v Domove dôchodcov na Radlinského ulici, neskôr v Podunajských Biskupiciach. Odtiaľ sa dostal do ústavu pľúcnych chorôb v Lehniciach, kde 23. októbra 1967 zomrel na tuberkulózu a bol pochovaný v úzkom kruhu sanitkára, hrobára a farára ako bezdomovec.

Jeho dom medzitým zbúrali. Frak a cylinder venoval svojmu spolubývajúcemu Rómovi v ústave. Vďaka úsiliu SFM ho takmer po 40 rokoch našli, exhumovali a previezli do milovanej Bratislavy, kde ho dôstojne pochovali na Ondrejskom cintoríne za prítomnosti asi 400 občanov.

Na akcii sme boli s kamerou. Pozrite si našu reportáž.

msz