PARÍŽSKY PÁR OBEŤOU ŠOKUJÚCEHO ANTISEMITSKÉHO ÚTOKU

PARÍŽSKY PÁR OBEŤOU ŠOKUJÚCEHO ANTISEMITSKÉHO ÚTOKU

Francúzska židovská komunita síce za posledné roky a mesiace zažila množstvo antisemitských násilností, avšak zločin, ku ktorému došlo v Paríži tento týždeň, nemá v ostatnom období čo do brutality a hrubosti obdoby.

Trojica ozbrojených mužov vtrhla v pondelok do bytu mladého židovského páru  na okraji Paríža, olúpila ho, ohrozovala zbraňami a znásilnila 19 ročnú ženu v prítomnosti jej 21 ročného priateľa. Utrpenie páru trvalo hodinu, páchatelia potom utiekli aj s cennosťami.

Maskovaní muži sa do bytu dostali tak, že jednoducho zaklopali na dvere a keď dvojica otvorila, vrútili sa dnu - ozbrojení boli strelnými zbraňami. K zločinu došlo na predmestí Creteil, ktoré je obývané najmä židovskou komunitou. 

O otrasnom čine v týchto dňoch informujú mnohé francúzske médiá. “Prišli, aby vzali všetko, čo sa dalo. Obete vypovedali pre políciu, že peniaze požadovali so zdôvodnením: ste Židia, máte peniaze." informuje JSS News Service. "Dvojica doma peniaze v hotovosti nemala a tak požadovali kreditné alebo bankomatové karty. Keď ich dostali, jeden z útočníkov išiel do neďalekého automatu vybrať peniaze, zatiaľ čo druhý znehybnil mladíka a tretí znásilnil ženu" uviedol zdroj.  

Polícia odhaduje, že útočníci v dome zotrvali približne hodinu, potom s lupom utiekli. Zločinci si zrejme tento konkrétny dom vybrali preto, lebo mladého muža považovali za šéfa obchodu s oblečením v neďalekom nákupnom centre (a domnievali sa, že má preto prístup k množstvu hotovosti). V skutočnosti však mladík v obchode pracoval ako predavač. 

Útok mal jednoznačné antisemitské pozadie.  Ako uvádza francúzska tlač, útočníci obetiam opakovali: "Povedzte, kde skrývate peniaze, vy Židia vždy máte peniaze." 

Polícia už zadržala dvoch podozrivých, tretieho ešte hľadajú.  Vyšetrovanie ukázalo, že títo istí muži už 10. novembra na ulici zbili 70 ročného Žida.

Moshe Kantor, predseda Európskeho židovského kongresu, reagoval na správu z Paríža s pobúrením, okrem iného konštatoval: 

“Žiaľ, vyzerá to ta tak, že  vo Francúzsku vyhlásili loveckú sezónu na Židov." Kantor vyzval francúzsku vládu, aby boj s antisemitizmom v  krajine dala na "popredné miesta vo svojej agende".  Útok osúdili aj poprední francúzski politici, vrátane premiéra.

Za posledných 12 mesiacov sa kvôli antisemitizmu z Francúzska do Izraela presídlilo viac ako 5000 francúzskych Židov. Tamojšia komunita tak len za 12 mesiacov prišla o viac ako jedno percento svojich členov.

(Koll)