OSNOVATEĽ ÚNOSU NAFTALIHO, GILADA A EYALA - TROJNÁSOBNÉ DOŽIVOTIE

OSNOVATEĽ ÚNOSU NAFTALIHO, GILADA A EYALA  - TROJNÁSOBNÉ DOŽIVOTIE
Hussam Kaawasme, muž, ktorý zosnoval únos a vraždu troch izraelských chlapcov v júni 2014,  bol v utorok odsúdený na trojnásobné doživotie. Okrem toho musí 40 ročný stúpenec Hamasu zaplatiť rodinám obetí  - každej po 250.000 Šekelov  (okolo 53.000 Euro) odškodného. Keď rozsudok odznel, rodičia troch zavraždených teenagerov boli prítomní v súdnej sieni.

Avraham Fraenkel, otec Naftaliho, sa počas súdneho pojednávania obrátil na sudcu a žiadal o obzvlášť tvrdý trest pre  Kawasmeho.  „Na rozdiel od bežnej vraždy - ak také niečo existuje - tu hrajú rolu ďalšie komponenty: naše deti boli 18 dní považované za unesené, až potom sa našli ich telá. Zúfalé hľadanie, nádej a strach - všetko to sme prežívali. Všetci sme boli v neistote a ten, ktorý dobre vedel, aký je stav, ten mlčal."

Pred spáchaním únosu chlapcov si Kawasme odsedel šesť rokov v izraelskom väzení za účasť na teroristických útokoch Hamasu.  Podľa informácií izraelskej tajnej služby Schin Bet nebol Hussam Kawasme jediným osnovateľom únosu a vraždy Eyala, Naftaliho a Gilada. Rozhodujúcu rolu mal zohrať aj jeho brat   Mahmoud Kawasme. Ten žije v  Gaze a v roku 2011 ho predčasne prepustili z izraelského väzenia. Odsúdený bol na 20 rokov za mrežami za asistenciu pri príprave samovražedného útoku v Beeršebe.

Samotní únoscovia a vrahovia,  Marwan Kawasme a Amer Abu Aysha, boli v Hebrone  zabití izraelskými bezpečnostnými zložkami potom, ako sa bránili zadržaniu.  

(koll)