OSLAVY VÝROČIA OSLOBODENIA OSVIENČIMU ZA ÚČASTI STOVKY PREŽIVŠÍCH

OSLAVY VÝROČIA OSLOBODENIA OSVIENČIMU ZA ÚČASTI STOVKY PREŽIVŠÍCH

Viac ako 100 preživších koncentračného tábora Osvienčim zo 17 krajín pocestuje do Poľska, aby sa 27. januára 2015 zúčastnilo na slávnosti pri príležitosti 70. výročia oslobodenia tábora. 

 Hlavná časť slávnosti sa bude konať pri smutne známej bráne smrti v tábore Birkenau. Ceremónia pod patronátom poľského prezidenta Bronislawa Komorowskeho sa začne o 15:30 a zúčastnia sa jej delegácie a reprezentanti židovských organizácií z celého sveta. 

"Toto výročie je kľúčové, zrejme to je totiž jedno z posledných veľkých výročí za účasti preživších. Sme úprimne poctení tým, že toľkí z nich napriek svojmu vysokému veku súhlasili, že podniknú tento výlet." povedal  Ronald S. Lauder, prezident Svetového židovského kongresu.
 
“Musíme to povedať jasne: je to posledné veľké výročie, ktoré si môžeme pripomenúť so značným počtom preživších," povedal Dr. Piotr M.A. Cywiński, riaditeľ Štátneho múzea Auschwitz-Birkenau. “Boli to oni, kto nás naučil ako nazerať na tragédiu obetí tretej ríše a totálnej deštrukcie sveta európskych  Židov.  Ich hlasy sa stali najdôležitejším varovaním pred kapacitou ľudstva dopustiť sa extrémneho poníženia a genocídy." 
 
Miesto, na ktorom bolo za menej ako päť rokov zavraždených okolo 1.1 milióna ľudí, väčšinou Židov, je v súčasnosti v dobrom stave. Nie vždy to bolo tak. Ronald Lauder spolu s Kalmanom Sultanikom a Erniem Michelom pred dvoma desaťročiami vyzbierali 40 miliónov dolárov od darcov z 19 krajín sveta - tieto peniaze boli využité na zachovanie tábora ako mementa pre ďalšie generácie. Lauder financoval aj vznik tzv. "konzervačného laboratória", ktoré sa stará o uchovanie každej topánky, dokumentu a budovy, ktorá ostala na ploche tábora. 

“Pred 25 rokmi, keď som prvýkrát uvidel ohromujúcu realitu Osvienčimu, sa každá časť tábora rozpadala. Dnes, po monumentálnych snahách, je stav taký, že tábor je zachovaný pore budúce generácie a to je v dobe popieračov holokaustu dôležité." 


 
(Koll)