NOVÝ AMERICKÝ VEĽVYSLANEC V ČR - PO STOPÁCH PREDKOV

NOVÝ AMERICKÝ VEĽVYSLANEC V ČR - PO STOPÁCH PREDKOV

Nový americký veľvyslanec v Českej republike, Andrew Schapiro, hneď na úvod svojej diplomatickej misie prehovoril o rodinných putách, ktoré ho viažu k novému pôsobisku.  51 ročný chicagský právnik nastúpil do úradu ambasádora v utorok.

Schapirova zosnulá matka Raya sa narodila v Prahe v roku  1934 a spolu s rodičmi utiekla do USA v roku 1939. 

“Je to pre mňa veľké naplnenie, slúžiť  ambasáde, ktorá udelila víza mojej mame a zachránila jej tak život,” povedal v utorok Schapiro. Budova ambasády sa nachádza len pár metrov od domu, v ktorom jeho starí rodičia a mama žili v momente nacistickej invázie.

Raya Czerner Schapiro sa v novej vlasti stala psychiatričkou, autorkou a pedagogičkou.  Svoju knihu z roku 2006  nazvala “Listy z Prahy: 1939–1941”  a postavila ju na listovej korešpondencii s babičkou a strýkom, ktorí ostali v Prahe a stali sa obeťami holokaustu. Raya zomrela v roku 2007.

Andrew Schapiro študoval na   Harvard Law School. Bol spolužiakom prezidenta Obamu, neskôr podporoval jeho prezidentskú kampaň (získal na ňu  1.26 milióna dolárov). Schapiro v úrade strieda Normana Eisena, ktorý viedol US vyeľvyslanectvo v Prahe od roku 2011 až doteraz. Aj Eisenova mama bola preživšou holokaustu. Pochádzala zo slovenských Sobraniec, prežila šoa a po vojne sa usadila v Prahe. Odtiaľ v roku 1948 utiekla do USA.

(Koll)