NEMECKÝ ZENTRALRAT DER JUDEN MÁ NOVÉHO PREDSEDU

NEMECKÝ ZENTRALRAT DER JUDEN MÁ NOVÉHO PREDSEDU

Strešná organizácia nemeckých Židov - Zentralrat der Juden - má od včerajška nového predsedu. 64 ročného Dietera Graumanna na špičke  organizácie, združujúcej 108 obcí so  100 000 členmi, vystriedal  Josef Schuster.

Novým predsedom  zväzu sa počas nedeľnej voľby stal uznávaný lekár, internista. Od roku 1998 pôsobil ako predseda židovskej obce v nemeckom Würzburgu. Od roku 2010 bol k tomu aj vice-predsedom Zentralratu.  Po svojom zvolení povedal:  „Zentralrat je strešnou organizáciou 108 židovských obcí.  My ale nechceme byť strechou, ktorá sa  vznáša kdesi nad obcami. Dobrá strecha musí byť silno napojená na zvyšok domu. Obce tvoria náš základ.“  V nedeľu sa na nové volebné obdobie  volili aj vicepredsedovia – sú nimi Mark Dainow z Offenbachu a Abraham Lehrer z  Kolína.

Josef Schuster sa narodil v roku  1954 v izraelskej Haife. Krátko potom sa jeho rodičia rozhodli vrátiť späť do Nemecka.  Študoval medicínu a stal sa internistom, dodnes pracuje ako lekár. Schuster je otcom dvoch dospelých detí a je 32 rokov ženatý. Rovnako ako jeho predchodca Dieter Graumann, aj on patrí ku prvej generácii po šoa  - a je druhým predsedom nemeckého Zentralratu, ktorý sa narodil až po vojne. 

Doterajší predseda organizácie, Dieter Graumann  (rovnako ako jeho nástupca Schuster, aj on je narodený v Izraeli) a doterajší vicepredseda Salomon Korn sa tento rok prekvapivo rozhodli nekandidovať.