NAJZNÁMEJŠÍ LOVEC NACISTOV BY OSLÁVIL 110 ROKOV

NAJZNÁMEJŠÍ LOVEC NACISTOV BY OSLÁVIL 110 ROKOV

Simon Wiesenthal prežil holokaust a vyše 50 rokov pátral po vojnových zločincoch. Angažoval sa pri odhalení jedného z hlavných organizátorov holokaustu Adolfa Eichmanna v Argentíne a dolapení Franza Stangla – veliteľa koncentračných táborov Sobibor a Treblinka. Od narodenia celosvetovo uznávanej osobnosti uplynulo v pondelok 31. decembra 110 rokov.

Simon Wiesenthal sa narodil 31. decembra 1908 v mestečku Bučač v oblasti Halič, v tom čase patriacej Rakúsko-Uhorsku, na území dnešnej Ukrajiny. Architektúru študoval v Prahe a potom pracoval ako stavebný inžinier a architekt v Ľvove na Ukrajine.

Postupujúce nacistické vojská, ktoré v júni 1941 prepadli vtedajší Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR), ho zajali. Najskôr bol na nútených prácach na stavbe železnice v Nemecku. Potom ho väznili vo viacerých koncentračných táboroch, kým ho v máji 1945 neoslobodili vojská Spojených štátov amerických (USA) z tábora v Mauthausene (Rakúsko). Sám prišiel v tom období o 89 príbuzných.

Keď vyšiel z koncentračného tábora, vážil 45 kíl a rozhodol sa venovať snahám o potrestanie zločincov a nastolenie spravodlivosti. Život však zasvätil nielen pátraniu po nacistických zločincoch, ale aj zachovaniu povedomia o holokauste.

V roku 1947 založil vo Viedni Židovské dokumentačné stredisko. Vďaka jeho úsiliu sa postupne podarilo dostať pred súd 1100 nacistických vojnových zločincov, napríklad Adolfa Eichmanna, tvorcu plánu konečného riešenia židovskej otázky, mäsiara z Vilniusu Franza Murera, sadistickú dozorkyňu Kobylu z Majdanku Hermine Braunsteinerovú či veliteľa Treblinky a Sobiboru Franza Stangla.

Lovec nacistov Simon Wiesenthal vystupoval proti neonacizmu a rasizmu, pričom poukazoval na utrpenie Židov počas holokaustu v druhej svetovej vojne ako na memento pre ľudstvo. Štúdiu holokaustu je zasvätené aj Centrum Simona Wiesenthala v Los Angeles v USA, na jeho činnosť však nemal dosah a svoje meno mu iba prepožičal.

Za svoj najväčší životný neúspech označil Wiesethal to, že sa mu nepodarilo vypátrať nemeckého nacistického lekára, príslušníka Waffen-SS a člena NSDAP Josefa Mengeleho.

Simon Wiesenthal zvykol hovorievať: "Až umriem a prídem do neba, stretnem sa tam s obeťami holokaustu. Budú mi rozprávať, čím sa zaoberali, keď ešte žili. Keď sa spýtajú, čo som na svete robil ja, odpoviem im: Nikdy som na vás nezabudol". Lovec nacistických zločincov Simon Wiesenthal zomrel 20. septembra 2005 vo Viedni vo veku 96 rokov.

Stredisko Simona Wiesenthala so sídlom v Los Angeles vyzvalo v roku 2017 indonézske múzeum voskových figurín v meste Yogyakarta, aby odstránilo nacistický exponát, pri ktorom si návštevníci robili selfie s figurínou Hitlera, stojaceho pred obrovskou fotografiou koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku. Na základe požiadavky strediska bola figurína Hitlera z múzea odstránená.

Simon Wiesenthal napísal niekoľko kníh ako napríklad Vrahovia medzi nami i Spravodlivosť, nie pomsta. Počas života dostal mnoho významných ocenení a vyznamenaní. "Chcem, aby ľudia vedeli, že je nie je možné, aby nacisti zavraždili milióny ľudí a prešlo im to“, citovali Wiesenthala internetové stránky strediska nesúceho jeho meno.

msz